Velikonoční tradice na přestupný rok: Pomlázka se otáčí a mrskají holky

Velikonoční tradice na přestupný rok: Pomlázka se otáčí a mrskají holky Zdroj: Shutterstock

Milé slečny a ženy, chtěly byste o Velikonocích vymrskat pány? Jestli byste si rády vyzkoušely dámskou pomlázku, máte jedinečnou možnost. Dle tradice se totiž pomlázka otáčí na přestupný rok a dívky tak mohou v některých krajích Česka bez postihu vyšupat chlapce.

Velikonoce na přestupný rok v režii žen a dívek

Není tajemstvím, že naši předkové slavili Velikonoce jinak než my dnes. Jedna z polozapomenutých velikonočních tradic se váže k přestupnému roku, kdy se pomlázka otáčí.

Právě na přestupný rok, kterým je mimo jiné, milé dámy, i rok 2024, chodí na Červené pondělí dívky nejen koledovat, ale mají právo chlapce také pořádně vyšupat. Tato velikonoční tradice na přestupný rok se do dnešní doby dodržuje zejména na Dačicku v jižních Čechách.

V každém případě velikonoční tradice na přestupný rok přináší do našich životů velmi zajímavé a barvité zvyky, které není rozhodně od věci vyzkoušet ani v dnešní době. Co říkáte milé dámy, jdete do toho?

Zdroj: Shutterstock V některých krajích Česka chodí dámská koleda

Možná vás zaujme, že v některých regionech České republiky nemusí dámy a slečny čekat pouze na přestupný rok. Dámská koleda zde totiž chodí každoročně. 

Například v okolí Orlických hor ženy vyrážejí na koledu s vlastními pomlázkami zvanými binovačkami, a to zpravidla 14 dní před Nedělí velikonoční. A co dostávají za své dívčí koledování, během kterého chodí po domech a říkají velikonoční říkanky a písničky? Nejčastěji vajíčka a nějakou sladkost podobně jako kluci na Velikonoční pondělí. Dospělé ženy pak samozřejmě za svou koledu dostanou něco ostřejšího.

Dámská pomlázka je v okolí Orlických hor stále velmi oblíbená a dodržuje se dodnes. Tato tradice je příkladem toho, jak mohou lidé oslavovat svátek Velikonoc s úctou k tradicím a současně s dávkou humoru a radosti.

Zdroj: Budejovice.rozhlas.cz, Frekvence1.cz, Pozitivni-noviny.cz

Autor:
Publikováno: 28. 3. 2024 13:09 Nahlásit obsah