Menstruace během těhotenství: Anomálie, nebo běžná věc?

Menstruace během těhotenství: Anomálie, nebo běžná věc? Zdroj: Shutterstock.com

Menstruace a těhotenství. Zdánlivě se jedná o dvě naprosto odlišné věci. Jenže některé těhotné ženy zažily nepříjemné krvácení na vlastní kůži. Jelikož je ale v době těhotenství menstruační cyklus hormonálně zablokovaný, dle lékařů nemůže jít o skutečnou menstruaci. Proč ale k tomuto krvácení dochází a co signalizuje?

Krvácení v těhotenství má mnoho důvodů

Vynechání menstruace je všeobecně vnímáno jako jeden z prvních příznaků těhotenství. Jenže ženské tělo nás může pořádně zmást. I když těhotné ženy nemají menstruaci jako takovou, ke krvácení u nich stejně často dochází. A to hned z několika důvodů:

Krvácení během uhnizďování embrya v děloze

První falešné menstruace si můžete všimnout už mezi čtvrtým a šestým týdnem těhotenství, kdy dochází k uhnizďování embrya v děloze. Rostoucí embryo postupně vniká do děložní stěny tak, že ze svého povrchu vylučuje enzym, který narušuje výstelku dělohy. Právě při tomto hnízdění embrya jsou narušovány také cévky v silně prokrvené děložní sliznici, v důsledku čehož dochází ke slabšímu i silnějšímu krvácení.

Konkrétně mluvíme o tzv. implementačním krvácení, které je v začátcích těhotenství naprosto přirozeným jevem. Toto krvácení je obvykle mnohem slabší nežli menstruační, často jde o pouhé špinění. Jak dlouho implementační krvácení trvá? Maximálně jeden až dva dny.

Zdroj: Shutterstock.com Víte, že? Krvácení může těhotná žena skutečně zaznamenat také v době, kdy by za normálních okolností skutečně menstruovala. Lékaři mluví o tom, že tato falešná menstruace se z důvodu hormonální nerovnováhy může vyskytnout jednou či dvakrát během těhotenství. Pouze výjimečně má ale sílu menstruačního krvácení.

Další falešná menstruace: Z důvodu nedostatečné produkce hormonů

Ještě častěji se ženy setkávají s falešnou menstruací během 12. a 13. týdne těhotenství. Krvácení se v tomto období objevuje z důvodu nedostatečné produkce hormonů. Řeč je konkrétně o tzv. hormonální insuficienci, která spočívá v tom, že tělo těhotné ženy produkuje nedostatek hormonu progesteronu. Tento hormon je ale pro zdárné těhotenství velmi důležitý. Pomáhá totiž udržet těhotenství až do vytvoření funkční placenty během 12. a 13. týdne.

Krvácení po sexu

Těhotné ženy mohou zpozorovat slabé krvácení také po sexu. Vlivem těhotenství je totiž děložní sliznice maximálně prokrvená. Při pohlavním styku tedy může dojít k prasknutí cévky děložní sliznice a následnému špinění. Krvácení se po sexu může objevit i z důvodu podráždění děložního čípku.

Zdroj: Shutterstock.com

Další možné příčiny krvácení během těhotenství

Krvácení během těhotenství však nemusí být jenom banálním jevem, často značí i mnohem vážnější stav. Zvlášť pokud je ještě doprovázeno křečemi, bolestmi, horečkou nebo případnými kontrakcemi.

Když tedy budete během těhotenství špinit, anebo se u vás objeví falešná menstruace, raději ihned zajděte za svým gynekologem. Ať máte alespoň klid na duši. Toto krvácení totiž může signalizovat také:

  • hrozící nebo probíhající potrat
  • syndrom mizejícího dvojčete
  • mimoděložní těhotenství
  • sexuálně přenosná onemocnění jako chlamydiózu, herpes nebo kapavku
  • zánět děložního hrdla
  • vaginální infekci
Autor:
Publikováno: 14. 2. 2019 10:02 Nahlásit obsah