Jak zastavit noční hlad? Odhalte pravou příčinu svého přejídání

Jak zastavit noční hlad? Odhalte pravou příčinu svého přejídání Zdroj: Shutterstock.com

Znáte to. Celý den se snažíte zdravě jíst, vyhýbáte se tučnému a sladkému, jenže večer vás přepadne nesnesitelný vlčí hlad. Abyste ve velkém nevybílili obsah své ledničky a spíže, zkuste svou touhu ovládnout několika jednoduchými triky. Jakým způsobem tedy zastavíte hlad?

Triky na zastavení vlčího hladu

Také zpětně trpíte výčitkami za to, že se večer a v noci zbytečně přejídáte? Pokud se přes den držíte a snažíte se neujíždět na tučném, smaženém či sladkém, večer si svoje odříkání často stonásobně vracíte. Právě tato skutečnost se neblaze projevuje na nárůstu tělesné váhy. Aby tomu nebylo tak, zkuste večer své chutě co nejvíc ovládnout. Následující triky pomáhají zastavit neukojitelný vlčí hlad. Vyzkoušejte je také.

Zjistěte, proč máte nutkání se každý večer přejídat

Pokud každý večer nahlížíte do komory či lednice, váš hlad může mít mnohem hlubší příčinu. Je možné, že večer nadměrně jíte z pouhé nudy, anebo chcete jídlem potlačit jisté emoce, jako je smutek, hněv, úzkost nebo frustrace. Je však možné, že přes den zkrátka velmi málo jíte a vaše tělo se to večer snaží dohnat. Odhalte proto pravou příčinu svého večerního hladu a snažte se s ní něco udělat.

Zdroj: Shutterstock.com

Regulujte hladinu hormonu sytosti a hladu leptinu

Abyste svůj noční hlad omezili na opravdové minimum, stravujte se pravidelně pětkrát denně. Vaše strava by měla být bohatá na bílkoviny a vlákninu. Navíc se v průběhu dne snažte co nejvíc vyhýbat stresu. Právě stres totiž snižuje hladinu hormonu sytosti a hladu leptinu, v důsledku čehož večer a v noci trpíte nočním hladem. Pokud chcete naopak hladinu hormonu leptinu zvýšit, snažte se být v psychické pohodě, pravidelně se hýbejte a dostatečně spěte a rovněž jezte potraviny s obsahem omega-3 mastných kyselin.

Odstraňte ze svého dosahu všechny nezdravé potraviny

Jestli o sobě víte, že večer nejraději sáhněte po oříškové čokoládě nebo balíčku chipsů, tyto potraviny si zkrátka nekupujte. I v případě neukojitelného vlčího hladu vám tak večer nezůstane nic jiného než sáhnout po mnohem zdravějších potravinách.

Zdroj: Shutterstock.com

Potraviny, které snižují chuť k jídlu

Trpíte každý večer nepřekonatelnou touhou něco jíst a mlsat? Pokud nechcete, aby ručička na váze ukazovala stále více a více kilogramů, dejte sbohem tučnému, smaženému a sladkému. Zkuste naopak svůj hlad zahnat potravinami, které obsahují minimum kalorií a které navíc potlačí vaše chutě. Co funguje nejlépe?

  • Vypijte alespoň půl litru vody.
  • Uvařte si šálek zeleného čaje.
  • Připravte si čaj z čerstvého zázvoru.
  • Snězte jedno jablko.  
  • Dejte si menší hrst mandlí.
  • Naservírujte si zeleninový talíř s paprikou, mrkví a rajčetem.

Rozpusťte své myšlenky na hlad

Nejdůležitější ovšem je, abyste večer nepocítili, že nějaký hlad máte. Před spaním se proto snažte co nejvíc rozptýlit. Dělejte něco, co vás baví. Malujte si, čtěte si nebo odhalte svět ručních prací. Právě toto příjemné rozptýlení zamezí tomu, že budete večer jíst z pouhé nudy.

Autor:
Publikováno: 30. 9. 2019 12:08 Nahlásit obsah