Otevírací doba Velikonoce 2022: Kdy obchody zavřou a kdy budou mít otevřeno?

Otevírací doba Velikonoce 2022: Kdy obchody zavřou a kdy budou mít otevřeno? Zdroj: Shutterstock

Otevírací doba během Velikonoc je pro mnohé z nás velkou neznámou. Víte, kdy budou mít v roce 2022 v Česku obchody během velikonočních svátků otevřeno a kdy musí zavřít? Máme pro vás podrobný přehled, který vám na tyto otázky jednoznačně odpoví.

Otevírací doba na Velikonoce 2022

V roce 2022 Velký pátek připadá na 15. dubna, Bílá sobota na 16. dubna, Velikonoční neděle na 17. dubna a Velikonoční pondělí na 18. dubna. Bílá sobota a Velikonoční neděle jsou běžnými dny, proto budou mít obchody v Česku otevřeno podle své klasické otevírací doby.

Velký pátek 15. dubna a Velikonoční pondělí 18. dubna však představují státem uznané svátky. Jak je to v jejich případě s otevírací dobou obchodů?

Zdroj: Shutterstock Otevírací doba Velký pátek - 15. dubna: Otevřeno

I když je Velký pátek státním svátkem, v tento den budou mít všechny obchody otevřeno s ohledem na svou běžnou otevírací dobu.

Otevírací doba Velikonoční pondělí - 18. dubna: Zavřeno

K Velikonočnímu pondělí se vztahuje zákaz prodeje podle zákona o prodejní době v maloobchodě. Například supermarkety a další obchody tak na Velikonoční pondělí musí mít zavřeno.

Výjimka se v tomto případě vztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních. Na Velikonoční pondělí mohou dále zůstat otevřeny benzinové pumpy, obchody na letištích a autobusových či vlakových nádražích, lékárny nebo obchody ve zdravotnických zařízeních.

Zdroj: Shutterstock V době nouzového stavu mohou mít obchody otevřeno i na Velikonoční pondělí

S ohledem na nouzový stav, který byl v Česku vyhlášen vzhledem k náporu uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny, však mohou mít obchody v Česku otevřeno i na Velikonoční pondělí. Zákaz prodeje totiž během nouzového stavu neplatí.

Záleží tedy na samotných obchodech, jak se rozhodnou, a zda na Velikonoční pondělí 2022 otevřou, nebo nikoliv. Například některé velké řetězce s potravinami či IKEA přistoupily k rozhodnutí, že budou mít na Velikonoční pondělí 18. dubna zavřeno.

Zdroj: Novinky.czPenize.czBlesk.cz

Autor:
Publikováno: 13. 4. 2022 08:49 Nahlásit obsah