Modré pondělí je druhým dnem pašijového týdne. Váže se k němu hned několik tradic

Modré pondělí je druhým dnem pašijového týdne. Váže se k němu hned několik tradic Zdroj: Shutterstock

Svatý týden před Velikonoci začíná Květnou nedělí. Druhým dnem tohoto pašijového týdne je Modré pondělí, ke kterému se váže hned několik tradic. Víte, co v tento den dělat, a čemu se naopak vyhnout?

Proč se říká Modré pondělí?

Název druhého dne pašijového týdne Modré pondělí pochází zřejmě od barvy látky, kterou jsou v tento den zdobeny kostely. Jde konkrétně o modré nebo fialové sukno. Právě fialová představuje liturgickou barvu a v kostelech zůstává ve formě výzdoby až do konce postní doby, tedy do Bílé soboty.

Ještě pravděpodobnější však je, že název Modré pondělí je odvozený z německého slova “blau”. To v českém překladu znamená nejen “modrý”, ale také “podnapilý” nebo “neschopný práce”.

Zdroj: Shutterstock Tradice na Modré pondělí: Co v tento den dělat?

Modré pondělí se nese v duchu odpočinku a nabírání nových sil. Proto si dopřejte příjemný relax a odpočinek a dělejte zkrátka vše, co vás baví. Není od věci, když se budete na Modré pondělí věnovat aktivně i pasivně svým koníčkům.

Co nedělat na Modré pondělí

Tradice říká, že na Modré pondělí je zakázáno vykonávat práci. Pokud je to tedy možné, v tento den se vyhněte klasickému zaměstnání a zkuste strávit příjemný čas doma. 

Jak ale lidová tradice podotýká, na Modré pondělí jsou povoleny domácí práce. Pro naše předky tento den představoval začátek jarního úklidu v domácnostech. Na Modré pondělí se tak můžete pustit do kompletního úklidu, který by měl dle tradice pokračovat i v následujících dnech.

Zdroj: Blesk.cz, Rozhlas.cz, Novinky.cz
Autor:
Publikováno: 3. 4. 2023 13:41 Nahlásit obsah