Vidíte modrou, nebo zelenou barvu? Svou odpovědí zjistíte, jak vám funguje mozek

Vidíte modrou, nebo zelenou barvu? Svou odpovědí zjistíte, jak vám funguje mozek Zdroj: Shutterstock

Myslíte si, že barva na obrázku je modrá, nebo zelená? Právě tuto otázku položila jednomu tisíci účastníků experimentu britská společnost Optical Express, která chtěla zjistit, jak se u lidí liší vnímání barev. Výsledek experimentu vás velmi překvapí.

Pro 64 % účastníků zelená a pro 32 % účastníků modrá barva

Společnost Optical Express chtěla zjistit, jakým způsobem se díváme na svět. Proto provedla výzkum týkající se vnímání barev. V rámci experimentu se zeptala jednoho tisíce lidí z Velké Británie, zda na obrázku vidí modrou, nebo zelenou barvu.

Myslíte si, že na tuto otázku přece existuje pouze jedna jasná odpověď? Mýlíte se, protože účastníky experimentu rozdělil přesně na dvě skupiny. 64 procent lidí tvrdilo, že vidí zelenou barvu, 32 procent uvedlo, že jde o modrou barvu.

Testovaný odstín vznikl smícháním zelené a modré: Která barva převažuje?

V dalším kroku společnost Optical Express požádala účastníky, aby identifikovali stejnou barvu poté, co byla umístěna mezi dvě jasně modrá políčka. V tomto případě již 90 procent dotázaných uvedlo, že vidí zelenou barvu.

Zdroj: Shutterstock Optical Express uvádí, že barva, která byla součástí výzkumu, se blíží mnohem více zelené než modré. Pokud tento odstín rozložíte podle modelu barev RGB (R - červená, G - zelená, M - modrá), vyjde vám červená 0, zelená 122 a modrá 116. Barevný odstín, nad kterým si lidé lámali hlavu, je tedy složený smícháním zelené a modré barvy a právě zelená v něm dle RGB hodnot mírně převažuje.

Vnímání barev je dáno kulturně i odlišnostmi zrakového ústrojí

Prozradíte, jakou barvu vidíte na obrázku vy? Je to modrá, nebo zelená? Ať už jste odpověděli jakkoliv, útěchou pro vás může být, že si každý člověk vykládá barvu po svém. Je to dáno tím, že jsme individuality, máme odlišné zkušenosti, individuální fungování zrakového ústrojí a také odlišná popojení v mozku, která mají na starosti zpracování informací.

Že někdo vidí na obrázku zelenou a někdo zase modrou barvu, může být dáno také kulturně, protože každá kultura vnímá rozdíly mezi barvami různě. Pro zajímavost, například národy, které žijí u moře, mají pro modro zelenou vodní hladinu mnohem bohatší množství výrazů. 

Zdroj: Dailymail.co.uk, Zoommagazin.iprima.cz, Housebeautiful.com
Autor:
Publikováno: 24. 2. 2022 16:55 Nahlásit obsah