Levandulový ocet: Tento zázračný přírodní prostředek, který si jednoduše vyrobíte doma, má univerzální použití

Levandulový ocet: Tento zázračný přírodní prostředek, který si jednoduše vyrobíte doma, má univerzální použití Zdroj: Shutterstock.com

Vykvetla vám na zahradě levandule lékařská? Pokud se nechcete kochat pouze její krásou a vůní, můžete její blahodárné účinky využít také po praktické stránce. Fialové levandulové květy ponořte na několik týdnů do klasického nebo jablečného octa. Získáte tak levný přírodní zázrak, který má opravdu širokou škálu použití.

Kombinace levandule a octa: Jednoduchý nápad, univerzální použití

Levandulový sirup jste si už dávno vyrobila a stále přemýšlíte nad tím, jakým způsobem byste mohla levanduli lékařskou, která vám kvete na zahrádce, ještě využít? Máme pro vás nápad. Zajděte do obchodu, kde si kupte klasický lihový ocet nebo kvalitnější jablečný ocet. Květy levandule pak tímto octem jednoduše zalijte a nechte je v něm několik týdnů louhovat.

Díky tomuto jednoduchému postupu získáte univerzálního pomocníka nejen do domácnosti. Levandulový ocet totiž využijete i ve studené kuchyni a také v péči o své zdraví a krásu. Jak tedy na to?

Zdroj: Shutterstock.com

Levandulový ocet krok za krokem

Příprava levandulového octa je velmi jednoduchá, ale na výsledek si rozhodně stojí počkat. Na levandulový ocet potřebujete pouze dvě základní suroviny a několik pomůcek, které jsme vám rozepsali níže.

Potřebujete:

  • 1 litr lihového nebo jablečného octa
  • čerstvé levandulové květy (tolik, kolik se vejde do 1 litru octa)
  • velkou zavařovací sklenici
  • potravinovou fólii
  • gumičku
  • sítko
  • uzavíratelnou láhev

Postup:

1 Čerstvé levandulové květy nastříhejte na velmi malé kousky a vsypte je do zavařovací sklenice.

2. Levandulové květy zalijte octem. Levandule by přitom měla dosahovat těsně pod hladinu octa.

3. Na hrdlo zavařovací sklenice dejte potravinovou fólii, kterou zagumičkujte.

4. Levandulový ocet nechte v temnu a při pokojové teplotě louhovat dva až tři týdny.

5. Poté levandulový ocet sceďte a následně přelijte do uzavíratelné lahve.

6. K octu, který máte v lahvi, přidejte ještě pět květinek čerstvé levandule. Nakonec láhev uzavřete.

Zdroj: Shutterstock.com

Všestranné využití levandulového octa: Pro zdraví, krásu i úklid domácnosti

Levandulový ocet, který si vyrobíte pomocí tohoto postupu, má opravdu všestranné využití. Uplatníte jej při domácích pracích, můžete jej použít také v péči o své zdraví, krásu a duševní pohodu. Pomůže však také vašim domácím mazlíčkům. Kdy se vám tedy levandulový ocet může hodit?

Při praní prádla

Levandulový ocet používejte při praní místo aviváže. Prádlo nádherně provoní, změkčí a navíc dezinfikuje.

Při vytírání podlahy a úklidu koupelny

Až se zase pustíte do vytírání podlahy či úklidu koupelny, do horké vody s čisticím přípravkem přidejte ještě 50 ml levandulového octa. Tímto postupem svůj domov nejen nádherně provoníte, ale především dezinfikujete.

Jako relaxační prostředek do koupele

Chcete si dopřát relaxační koupel? Není nic jednoduššího než do vany s horkou vodou přidat 100 ml levandulového octa a dvě čajové lžičky mořské soli. Nejen, že zklidníte svou mysl, zároveň své pokožce dopřejete regenerační kúru.

Zdroj: Shutterstock.com

Při přípravě zeleninových salátů

Vyráběla jste levandulový ocet z jablečného octa? Potom není od věci, když jej použijete také na přípravu svěžích zeleninových salátů. Výsledná chuť bude stát rozhodně za to!

Jako přírodní repelent proti mouchám a komárům

Obtěžují vás doma komáři a mouchy? Potom si svá zápěstí, podkolenní jamky a místo pod krkem potřete levandulovým olejem. Nedotknou se vás.

Při boji proti šatním molům

Bojujete s šatními moly? Prádlo ve skříni jednoduše postříkejte levandulovým octem, který je spolehlivě zažene.

Při likvidaci vší

Přinesly vám děti domů vši? Propláchněte jim vlasy levandulovým octem a pak jim dopřejte vlasovou masku z kokosového oleje. Po vších a hnidách nebude ani památky.

Jako přírodní repelent pro domácí mazlíčky

Chováte psy a kočky a vaši domácí mazlíčci se pravidelně vrací s blechami či klíšťaty? Do rozprašovače nalijte levandulový ocet a vodu v poměru 1:1 a touto směsí jim srst rovnoměrně postříkejte. Tento přírodní levandulový repelent spolehlivě zničí všechny zvířecí parazity.

Autor:
Publikováno: 28. 6. 2019 12:45 Nahlásit obsah