Jak poznat sršeň asijskou? Od sršně obecné se liší několika znaky

Jak poznat sršeň asijskou? Od sršně obecné se liší několika znaky Zdroj: Shutterstock

Invazivní sršeň asijská byla poprvé zaznamenána v ČR. V pondělí 9. října 2023 hasiči zlikvidovali hnízdo tohoto hmyzu, které se nacházelo v koruně stromu v zahrádkářské kolonii v Plzni. Jak vědci upozorňují, na západě Čech hrozí invaze sršní asijských. Právě proto byste měli vědět, jak poznat sršeň asijskou a jak ji odlišit od sršně obecné.

Sršeň asijská versus sršeň obecná: Čím se živí?

V našich zeměpisných šířkách běžně žije sršeň obecná, která se živí hmyzem a housenkami. Tento druh je užitečný tím, že reguluje množství škodlivých druhů hmyzu. Hnízdo sršní obecných přitom v průměru za den uloví 0,5 až 1,5 kilogramu potravy.

Zdroj: Shutterstock Sršeň asijská se kromě lovu škodlivého hmyzu projevuje tím, že ve velkém plení včelí úly. Tento sociální blanokřídlý hmyz likviduje včelstva. Pro představu včely tvoří jednu třetinu až dva třetiny podílu proteinů průměrného hnízda sršní asijských.

Tipy, jak rozeznat sršeň asijskou od sršně obecné pouhým okem

Sršeň asijská je o 10 až 20 procent menší než sršeň obecná, která se v Česku vyskytuje běžně. Délka těla sršně asijské se pohybuje od 18 do 35 milimetrů. Sršeň asijská je zároveň tmavší, od sršně obecné ji můžete rozeznat i díky žlutě zbarveným koncům končetin. Právě nápadně žluté holeně u sršně asijské jsou typicky rozlišovacím znakem.

Zdroj: Shutterstock Nahlaste výskyt sršeň asijské Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR

První potvrzený nález sršně asijské v Česku, který byl začátkem října 2023 objeven a zlikvidován v Plzni, nemusí být podle přírodovědců jediný. Sršeň asijská je totiž invazivním druhem, který se dokáže velmi rychle šířit. Proto je důležité, aby lidé hlásili podezření na její výskyt Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR.

Máte podezření na výskyt sršně asijské? Nahlaste jej na e-mail invaznidruhy@nature.cz a své hlášení doplňte nejlépe fotografií a přesnějším popisem hmyzu, aby ochránci mohli vyloučit záměnu sršně asijské s jiným druhem. Ochránci přírody následně výskyt sršně asijské ověří a případně zajistí ve spolupráci s hasiči likvidaci jejího hnízda.

Zdroj: Ceskenoviny.cz, Wikipedia.org, Cnn.iprima.cz
Autor:
Publikováno: 16. 10. 2023 13:27 Nahlásit obsah