Co na Škaredou středu dělat a nedělat: Upečte jidášky a nemračte se
Středu před velikonoční nedělí nazýváme Škaredou neboli Sazometnou. Křesťané si v tento den připomínají Jidášovu zradu. K tomuto dni se však váže také spousta lidových tradic a pověr. Co tedy na Škaredou středu dělat a čemu se raději vyhnout?
Na Škaredou středu upečte velikonoční jidášky
Na Škaredou středu, po které následuje Zelený čtvrtek, si připomínáme, jak Jidáš zradil Ježíše Krista za třicet stříbrných. Jak tedy název napovídá, jde o škaredý den. Na Škaredou středu se v tuzemsku tradičně pečou jidášci. Jedná se o kynuté pečivo, jehož tvar připomíná smyčku, na které se Jidáš oběsil. Naši předkové navíc věřili tomu, že když budou jíst jidášky namazané medem, budou mít zdravý celý následující rok.
Pochutnejte si také na škaredém jídle
Kromě velikonočních jidášků si můžete na Škaredou středu připravit také tzv. škaredé jídlo. Naši předkové si nejčastěji dělali bramboráky, které následně natrhali na malé kousky. I když toto jídlo vypadalo nevzhledně, na druhou stranu dobře chutnalo.
Na Škaredou středu naši předkové rovněž připravovali trhance. Jde o sladkou placku z hladké mouky, vajec, mléka, cukru, rozinek a ořechů, která se na pánvi po osmažení na másle roztrhá. Následně se podává s ovocem, nejčastěji jablky.
Usmívejte se a nemračte se
Jaké další tradice a pověry se vážou ke Škaredé středě? V tento den se nemračte, zakaboněná tvář by vám zůstala celý další rok. Naopak se snažte usmívat a být pozitivní, dobrá nálada a čistá mysl vám pak vydrží po zbytek roku.
Na Škaredou středu se opřete do jarního úklidu
Pro naše předky byla Škaredá středa dnem, kdy vrcholil několikadenní úklid. Kromě úklidu domácnosti bylo v tento den nejdůležitější vymést saze z komína. Právě proto se Škaredé středě říká také Sazometná. Vymetení komína představovalo i symbolické vyhnání zlých sil z domu. Kdo to neudělal, drželo se jej celý další rok neštěstí.