Kategorie Tradice

Článek
Kočičky jsou poslové jara: Kdy kvetou a proč je trhat pouze s rozmyslem?
Kočičky jsou poslové jara: Kdy kvetou a proč je trhat pouze s rozmyslem? Dáváte si na přelomu zimy a jara do vázy rádi kočičky? O těchto sametově hebkých jehnědách vrby jívy se právem říká, že jsou poslové jara. Víte přesně, kdy kvetou a proč bychom je měli trhat s rozmyslem?
Článek
Recept na boží milosti ze šlehačky: Připravte si sladkou masopustní pochoutku
Recept na boží milosti ze šlehačky: Připravte si sladkou masopustní pochoutku Boží milosti patří k tradičním masopustním pochoutkám. Pro naše předky byly boží milosti symbolem hojnosti. Chcete si toto sladké, smažené a lehce nafouklé pečivo připravit v období masopustu i vy? Vyzkoušejte boží milosti ze šlehačky podle receptu, kterým se řídily už naše prababičky.
Článek
Tradiční vanilkové rohlíčky vznikly v Rakousku. Patří ale mezi nejoblíbenější české vánoční cukroví
Tradiční vanilkové rohlíčky vznikly v Rakousku. Patří ale mezi nejoblíbenější české vánoční cukroví Které vánoční cukroví nesmí u vás doma každé svátky rozhodně chybět? Kromě lineckého cukroví to jsou určitě vanilkové rohlíčky. Víte ale, že toto tradiční cukroví nevzniklo v českých zemích, ale v Rakousku, a že součástí původního receptu jsou mleté mandle?
Článek
Tradiční linecké cukroví: Příprava těsta, vyvalování, vykrajování, pečení a slepování mají několik pravidel
Tradiční linecké cukroví: Příprava těsta, vyvalování, vykrajování, pečení a slepování mají několik pravidel Linecké patří v Česku k nejoblíbenějšímu vánočnímu cukroví. Při jeho přípravě se však nevyplatí jakkoliv experimentovat. Jak pří přípravě těsta na linecké, tak při dalších krocích přípravy lineckého cukroví byste měli dodržet tradiční postup. Výsledek bude díky tomu naprosto dokonalý.
Článek
Kdy začíná advent 2021? První svíčku na adventním věnci zapálíme v neděli 28. listopadu
Kdy začíná advent 2021? První svíčku na adventním věnci zapálíme v neděli 28. listopadu Zajímá vás, kdy v roce 2021 začíná advent? Jelikož počátek adventu každoročně spadá na čtvrtou neděli před 24. prosincem, začátek adventu si v letošním roce připomeneme již v neděli 28. listopadu. A jak je to v roce 2021 s 2., 3. a 4. adventní nedělí? Prozradíme vám, na kdy letos přesně vycházejí.
Článek
Odkud se vzal adventní věnec a jaký je jeho pravý význam?
Odkud se vzal adventní věnec a jaký je jeho pravý význam? A po roce to tu máme zase. Blíží se advent, který nám bude odpočítávat posledních pár týdnů do Štědrého dne. S adventem se pak pojí mnoho vánočních tradic, z nichž jednou z nich je zapalování svíček na adventním věnci. Odkud se však tato tradice vzala a proč vlastně svíčky zapalujeme?
Článek
Tradice Dušiček: Památka zesnulých 2. listopadu zahrnuje spoustu zapomenutých zvyků a pověr
Tradice Dušiček: Památka zesnulých 2. listopadu zahrnuje spoustu zapomenutých zvyků a pověr Památku zesnulých neboli Dušičky si každoročně připomínáme 2. listopadový den. Za svými blízkými, kteří už nežijí, chodíme na hřbitov zapálit svíčku, nebo na ně alespoň vzpomínáme doma. Jaký je ale původ Dušiček a jakým způsobem tento den uctívali naši předkové?
Článek
Co na Škaredou středu dělat a nedělat: Upečte jidášky a nemračte se
Co na Škaredou středu dělat a nedělat: Upečte jidášky a nemračte se Středu před velikonoční nedělí nazýváme Škaredou neboli Sazometnou. Křesťané si v tento den připomínají Jidášovu zradu. K tomuto dni se však váže také spousta lidových tradic a pověr. Co tedy na Škaredou středu dělat a čemu se raději vyhnout?
Článek
Kdy odstrojit vánoční stromeček: Podle tradice 6. ledna na Tři krále, někdo čeká až do Hromnic
Kdy odstrojit vánoční stromeček: Podle tradice 6. ledna na Tři krále, někdo čeká až do Hromnic Spousta lidí si stále láme hlavu nad tím, do kdy si mají doma nechat vánoční stromeček. Tradice říká, že nejlepší dobou pro odstrojení stromku je 6. leden, kdy slaví svátek Tři králové. Svátkem Tří králů totiž končí vánoční období, se kterým ve většině českých domácnostech mizí nejen vánoční stromeček, ale i veškerá vánoční výzdoba.
(9) Načíst více