Kočičky jsou poslové jara: Kdy kvetou a proč je trhat pouze s rozmyslem?

Kočičky jsou poslové jara: Kdy kvetou a proč je trhat pouze s rozmyslem? Zdroj: Shutterstock

Dáváte si na přelomu zimy a jara do vázy rádi kočičky? O těchto sametově hebkých jehnědách vrby jívy se právem říká, že jsou poslové jara. Víte přesně, kdy kvetou a proč bychom je měli trhat s rozmyslem?

Co jsou kočičky a na jakém stromě rostou

Sametově hebké kočičky jsou plstnaté květy vrby jívy, které jsou uspořádané do vzpřímeného květenství zvaného jehněda. Tyto jehnědy vyrážejí na větvičkách vrby jívy ještě před samotným vyrašením listů. 

Kdy jsou kočičky nejkrásnější? Ve vaší váze se budou vyjímat těsně před rozkvětem. Samčí jehnědy vrby jívy jsou přitom buclatější, jejich kožíšek má bílo stříbrný odlesk a po vykvetení se na nich objevuje žlutavý pyl. Samičí jehnědy vrby jívy jsou zase zelenkavé, oproti samčím jehnědám delší a štíhlejší a po vykvetení včelám poskytují nektar.

Zdroj: Shutterstock Kdy kočičky kvetou? V březnu a dubnu, ale i v únoru

Kočičky, kterým se přezdívá poslové jara, kvetou nejčastěji v průběhu března a dubna. Pokud je však teplo, můžete se z jejich krásy těšit mnohem dříve, a to již v polovině února. S rozkvetlými kočičkami se přitom brzy z jara setkáte zejména v nižších nadmořských výškách.

Kočičky jako oblíbená dekorace do vázy: Trhejte je ale s rozmyslem

Kočičky, tedy větvičky vrby jívy s jehnědami ještě před rozkvětem, patří koncem zimy a začátkem jara k oblíbeným něžným dekoracím v českých domácnostech. Dáváte si je každoročně do vázy také? 

V tom případě si kočiček natrhejte vždy pouze pár větviček. Rozkvetlá vrba jíva je totiž důležitou medonosnou rostlinou a zvlášť brzy na jaře představuje jeden z mála zdrojů potravy pro včely.

Zdroj: Shutterstock Svěcené kočičky měly v životech našich předků důležitou roli

Bez kočiček se neobejdou také tradiční české Velikonoce. Rozkvetlé větvičky vrby jívy se tradičně světí v kostelích na Květnou neděli. Posvěcené kočičky by se měly s ohledem na tradici našich předků spálit v následujícím roce na Popeleční středu.

Naši předkové věřili tomu, že kočičky posvěcené na Květnou neděli mají magickou noc. Hospodáři je například přidávali kravám do krmení, aby lépe dojily. Větvička posvěcených kočiček zapíchnutá za krov měla stavení ochránit před bleskem. Pokud ji hospodář zapíchnul na kraj pole, měla zase úrodu ochránit před kroupami. Posvěcené kočičky se rovněž dávaly mrtvým na hrob, čímž jim měly zajistit klidný spánek.

Zdroj: Cs.wikipedia.org, Chatar-chalupar.cz, Dumazahrada.cz, iRreceptar.cz

Autor:
Publikováno: 15. 2. 2022 14:53 Nahlásit obsah