Kdy odstrojit vánoční stromeček: Podle tradice 6. ledna na Tři krále, někdo čeká až do Hromnic

Kdy odstrojit vánoční stromeček: Podle tradice 6. ledna na Tři krále, někdo čeká až do Hromnic Zdroj: Shutterstock.com

Spousta lidí si stále láme hlavu nad tím, do kdy si mají doma nechat vánoční stromeček. Tradice říká, že nejlepší dobou pro odstrojení stromku je 6. leden, kdy slaví svátek Tři králové. Svátkem Tří králů totiž končí vánoční období, se kterým ve většině českých domácnostech mizí nejen vánoční stromeček, ale i veškerá vánoční výzdoba.

Na Tři krále končí vánoční čas

Lidé často zdobí vánoční stromeček už začátkem prosince, aby si vychutnali tu pravou předvánoční atmosféru. Řada z nich se však drží rodinných tradic a zdobí vánoční stromek večer 23. prosince nebo na Štědrý den ráno. Dobu, kdy zdobit vánoční stromek, má většina z nás zažitou. Jenže, kdy přesně se pustit do jeho odstrojování?

Tradice říká, že odstrojit vánoční stromeček bychom měli 6. ledna na Tři krále. Proč zrovna v tento den? Dle křesťanské tradice totiž na Tři krále nastává konec vánočního období, a proto je na čase odstrojit nejen vánoční stromeček, ale schovat také veškerou vánoční výzdobu.

Konec vánočního období konkrétně spadá na dvanáctou noc po Vánocích a počítá se od Druhého svátku vánočního 26. prosince. 

Zdroj: Shutterstock.com Odstrojování stromku na Tři krále má kořeny v pohanských dobách

Tradice odstrojovat vánoční stromek na svátek Tří králů je sice spojena s křesťanskými zvyky, má však pravděpodobně původ až v dávných pohanských dobách. Staří Keltové slavili v době vánočních svátků zimní slunovrat, jehož nedílnou součástí byl obřad pálení polena.

Právě poleno mělo hořet dalších dvanáct dnů po konci těchto oslav. 6. leden, kdy v současnosti slavíme svátek Tří králů, byl posledním dnem, kdy mělo poleno hořet.

Někdo odstrojuje vánoční stromek až na Hromnice

I když se většina lidí pouští do odstrojování vánočního stromečku na Tři krále, někteří jej nechávají stát v plné kráse až do Hromnic, které připadají 2. února. Z jakého důvodu? Tento zvyk má opět původ až v dávných pohanských dobách. Staří Keltové zasvětili 2. únor bohu Perunovi, před jehož hromovým rachotem utíkali a ukrývali se do země zlí duchové. Do svátku svatého Peruna měl lidi před zlými duchy chránit právě stromeček.

Kdy u vás doma odstrojujete vánoční stromeček? Svou odpověď nám napište do komentářů.

Autor:
Publikováno: 6. 1. 2021 11:19 Nahlásit obsah