Zdravá pochoutka: Recept na med z květů černého bezu

Zdravá pochoutka: Recept na med z květů černého bezu Zdroj: Shutterstock

Med z květů černého bezu není jen lahodnou pochoutkou, ale také přírodním pomocníkem v boji s řadou zdravotních potíží. A co je nejlepší? Můžete si ho připravit sami doma! Bezový med je skvělým způsobem, jak využít bohatou úrodu bezu, který roste téměř na každém kroku.

Základní suroviny na med z květů černého bezu

Přinášíme vám jednoduchý recept na med z květů černého bezu, který rozhodně stojí za vyzkoušení. Co vše budete k tomuto zdravému receptu potřebovat a jakým způsobem byste měli postupovat?

 • 25 květů černého bezu
 • 1 velký citron
 • 1 litr vody
 • 1 kg cukru

Zdroj: Shutterstock Příprava bezového medu krok za krokem

 1. Nejprve si připravte květy černého bezu. Důkladně je omyjte a odstraňte větší stonky, které by mohly mít hořkou chuť.

 2. Velký citron oloupejte a nakrájejte na menší kousky. Citron dodá medu osvěžující citrusovou chuť.

 3. V hrnci smíchejte připravené květy bezu s nakrájeným citronem a litrem vody. Přiveďte k varu a nechte směs vařit na mírném plamenu asi 20 minut.

 4. Po uvaření hrnec odstavte a nechte směs ještě dalších 24 hodin vyluhovat. Tím zajistíte, že se aroma bezu i citronu dostatečně uvolní.

 5. Druhý den přeceďte směs přes plátno, abyste oddělili květy a kousky citronu od tekutiny. Tato tekutina bude základem vašeho medu.

 6. Přidejte do tekutiny cukr a znovu ji přiveďte k varu. Vařte směs do té doby, než se začne zahušťovat a získávat konzistenci medu.

 7. Horký med plňte do připravených sklenic a okamžitě je zavíčkujte. Tím zajistíte, že se med dobře uzavře a zachová si svou čerstvost.

 8. Pokud si přejete prodloužit trvanlivost bezového medu, můžete sklenice ještě sterilizovat. 

Zdroj: Shutterstock Zdravotní benefity bezového medu

Med z květů bezu černého má nejen příjemnou chuť a aromatickou vůni. Doma jej 365 dnů v roce oceníte i pro jeho zdravotní benefity:

 • Posílení imunity: Bezový med je bohatý na vitamíny a antioxidanty, které pomáhají posilovat imunitní systém a chránit tělo před nemocemi.
 • Zklidnění krku: Díky svým protizánětlivým vlastnostem je bezový med skvělým prostředkem proti podrážděnému krku a kašli.
 • Léčba nachlazení: Teplý čaj s bezovým medem je tradiční lék na nachlazení a chřipku, který pomáhá zahřát tělo a uvolnit dýchací cesty.

Bezový med je tedy skvělým přírodním produktem, který můžete využít nejen k ochraně zdraví, ale také k obohacení své kuchyně o jedinečnou chuť a vůni bezu. Stačí si ho připravit podle našeho receptu a užívat si jeho blahodárné účinky!

Zdroj: Toprecepty.cz, Lidovky.cz

Autor:
Publikováno: 13. 5. 2024 07:26 Nahlásit obsah