Ovulace: Fakta a mýty o plodných dnech

Ovulace: Fakta a mýty o plodných dnech Zdroj: Shutterstock.com

Nejvhodnější dobou pro početí miminka je doba tři dny před ovulací a maximálně jeden den po ovulaci. Říká se, že právě tehdy má žena plodné dny, díky čemuž může snadno otěhotnět. O plodných dnech však koluje řada mýtů. Čemu bychom tedy neměly věřit a co jsou naopak zaručená fakta?

Fakta o plodných dnech

Ženské tělo funguje v pravidelném rytmu. Menstruační cyklus každé ženy trvá v průměru 28 dnů, pouze malou část tohoto období má žena velmi vysokou šanci na otěhotnění. Jde o tzv. plodné dny, které označují období mezi 10. až 18. dnem od začátku menstruace.

Co konkrétně byste měla o plodných dnech vědět? Následující fakta se vám budou hodit v případě, že chcete otěhotnět. Jestliže ale ještě těhotenství neplánujete, ovšem neberete ani hormonální antikoncepci, tato fakta jistě využijete i při alternativní ochraně před početím.

Zdroj: Shutterstock.com

Přesný termín ovulace

Jak už jsme se zmínili, žena má své nejplodnější období mezi 10. a 18. dnem od začátku menstruace. Ovulace přitom probíhá zhruba ve 14. den od prvního dne menstruace.

Životnost zralého vajíčka

Během ovulace se z jednoho vaječníku uvolňuje zralé vajíčko, které má po dobu maximálně 24 hodin schopnost oplodnění. Jestliže během této doby k vajíčku nedoputuje spermie, vajíčko zanikne a jeho zbytek odejde z těla ženy spolu s menstruační krví.

Délka plodných dnů

Plodné dny však můžete mít mnohem déle. A to díky spermiím, které se do vás dostaly ještě v době před ovulací. Mužské sperma totiž dokáže v ženském těle přežít až 72 hodin. Po celou tuto dobu u něj přetrvává jeho oplodňovací funkce.

Zjištění plodných dnů díky ovulačnímu testu

Své plodné i neplodné dny si můžete určit i vy sama v domácích podmínkách. Použít můžete například ovulační test, kterým sledujete hladinu luteinizačního hormonu ve své moči. V době ovulace je přitom hladina tohoto hormonu nejvyšší.

Během plodných dnů a především v době ovulace stoupá tělesná teplota ženy až o několik desetin stupně. Zkuste si proto každý svůj cyklus vždy, když ráno vstanete měřit bazální teplotu (v ústech, pochvě a konečníku). Tyto údaje si průběžně zapisujte do svého ovulačního kalendáře. Po několika měsících tohoto měření už na sobě sama dobře poznáte, kdy máte ovulaci.

Sledujte své tělo

Že se blíží doba ovulace, můžete poznat i pouhým sledováním svého těla. Trpíte například ovulační bolestí, která je velmi podobná menstruační bolesti, vaši ovulaci doprovází i změna konzistence a množství cervikálního hlenu v pochvě a často máte i mnohem větší chuť na sex.

Zdroj: Shutterstock.com

Mýty o plodných dnech

S plodnými dny ženy souvisí i řada tradovaných mýtů, kterým byste rozhodně neměly 100procentně věřit. Které to jsou?

  • Otěhotnění během plodných dnů závisí na četnosti pohlavních styků. Není to tak, stačí, když budete mít s partnerem nechráněný pohlavní styk jednou za 2 dny (jeho sperma totiž dokáže ve vašem těle žít až 72 hodin). Spíš než na intenzitě sexu záleží na kvalitě mužského spermatu, které se může častými styky „vyčerpat“ a nemusí tak být dostatečně zralé.
  • Díky přerušovanému styku neotěhotníte ani v plodných dnech. Tomuto mýtu rozhodně nevěřte. Přerušovaný styk byste ani přinejmenším neměly považovat jako spolehlivou ochranu před početím.
  • Nejlépe otěhotníte prostřednictvím klasické misionářské polohy. Opět špatně. Otěhotnět můžete při všech polohách. Vědci rozhodně nedokázali, že by bylo všech 99 procent dětí počato misionářem.
  • Orgasmus zvyšuje šanci na otěhotnění. Jde o starou babskou radu, která říká, že díky orgasmu stahy dělohy snadněji nasávají sperma, které se tak lépe dostane k vajíčku. Máme tomu věřit, nebo ne?
  • Pokud chcete otěhotnět, nepoužívejte lubrikanty. Lubrikanty prý ničí přirozené prostředí pochvy a také mají negativní vliv na pohyblivost spermií. Co si o tom myslíte?
Autor:
Publikováno: 23. 1. 2019 14:00 Nahlásit obsah