Jednodenní půst: Co obnáší a je opravdu pro každou z nás?

Jednodenní půst: Co obnáší a je opravdu pro každou z nás? Zdroj: Shutterstock

O jednodenních či dvoudenních půstech se říká, že jsou skvělou očistou těla i výborným pomocníkem, který nám umožní udržet si kondici a zdraví. Jelikož se náš organismus během půstu nezaměstnává trávením, odpočine si a dokonale se pročistí. Jenže opravdu jsou tyto půsty pro každou z nás?

Jednodenní půst: Kopírování života našich předků

Držení jednodenního či vícedenního půstu rozhodně není výdobytkem dnešní doby. Půsty vesměs kopírují život našich předků, kteří neměli přístup k jídlu každý den nebo během části dne. Když tedy do měsíčních období zahrnete i jeden den bez jídla, obnovíte tím přirozenější stav svého těla. Rozhodně ale nejde o dietu, půst má na vaše tělo spíš blahodárně působící účinky. Které to jsou?

Zdroj: Shutterstock

  • Odpočine si díky němu váš trávicí systém. Jelikož nebude zaměstnáván neustálým zpracováním přijímaných potravin, bude se moci víc soustředit na obnovení ochranné hlenové vrstvy ve střevech.
  • Také imunitní systém dostane šanci odpočívat, protože nebude muset vysílat protilátky ke konzumovaným jídlům. Vaše imunita se tak bude moct zaměřit na regeneraci tělesných orgánů.
  • Díky pravidelným jednodenním půstům se dostane do rovnováhy hladina vašeho krevního cukru a také se sníží hladina inzulinu. Při pravidelném omezování jídla také zvýšíte rychlost svého metabolismu.

Jak držet jednodenní půst

Podstata jednodenního půstu je velmi jednoduchá. Na celých 24 hodin prakticky vynecháte příjem jakýchkoli potravin a pijete pouze čistou vodu nebo bylinkové čaje. Snažte se za den vypít alespoň 2,5 až 3 litry tekutin, které z vašeho těla odplaví škodlivé toxiny. 

Na první pohled se to zdá velmi těžké. Ale jednodenní půst můžete držet od večeře do večeře. Takže před zahájením 24hodinového půstu si dáte ještě jedno denní klasické jídlo a na konci půstu taktéž.

Zdroj: Shutterstock Jednodenní půst zakončete obvyklou porcí jídla. Například vaše večeře na konci půstu by neměla být o dvacet procent větší a vydatnější, než jste zvyklá.

Víte, že? Spousta lidí drží jednodenní půst při úplňku. Říkají, že k očistě těla využívají také zázračnou energii Měsíce.

Kdo by měl jednodenní půst vynechat?

Jednodenní i vícedenní půsty rozhodně nejsou pro každého. Vyhnout by se jim měli těhotné a kojící ženy, všichni dospívající, diabetici a chronicky nemocní, kteří dlouhodobě berou jakékoliv léky.

Autor:
Publikováno: 22. 10. 2021 15:44 Nahlásit obsah