Jak poznat kvalitní špekáček: Podle názvu, složení, vzhledu, vůně i chuti

Jak poznat kvalitní špekáček: Podle názvu, složení, vzhledu, vůně i chuti Zdroj: Shutterstock

S 30. dubnem je v Česku neodmyslitelně spjato pálení čarodějnic. Také se těšíte na to, až si nad ohněm opečete špekáček? Abyste si skutečně pochutnali, na výběru této tradiční uzeniny si dejte skutečně záležet. Jak tedy poznat opravdu kvalitní špekáček? Zkuste se řídit následujícími tipy.

Kupujte pouze uzeninu s názvem špekáček 

Chcete si na pálení čarodějnic nachystat skutečně poctivý špekáček? S ohledem na platnou českou legislativu hledejte v supermarketu či řeznictví masný výrobek, který má název špekáček. Právě uzenina s tímto názvem musí splňovat určité legislativní požadavky.

A co když si v obchodě koupíte místo špekáčku masný výrobek s názvem opékáček nebo buřt? Počítejte s tím, že poctivému klasickému špekáčku mohou být na hony vzdálené.

Zdroj: Shutterstock Pozorně si přečtěte obal nebo se informujte o složení

Při nákupu špekáčku se informujte o jeho složení nebo si rovnou přečtěte obal tohoto masného výrobku. Klasický špekáček by měl obsahovat alespoň 40 procent masa, a to libové svaloviny prasat nebo skotu s omezeným množstvím přirozeně obsaženého tuku a pojivových tkání.

Výše uvedené pravidlo je ukotveno ve Vyhlášce 326/2001 Sb., která dále uvádí, že klasický špekáček by měl obsahovat maximálně 45 procent tuku. Základem kvalitního a poctivého špekáčku je tedy hovězí, vepřové nebo telecí maso - a to buď jejich směs, nebo jedno z nich.

Zdroj: Shutterstock Rozkrojte špekáček, prohlédněte si jej, přivoňte k němu a také jej ochutnejte

Chcete-li poznat opravdu poctivý špekáček, řiďte se rovněž všemi svými smysly. Špekáček by měl být pružný, křehký a soudržný. Když jej rozkrojíte, na řezu by se měla objevit světle až tmavě růžová barva s nepravidelně rozloženými špekovými kostkami.

Poctivý špekáček poznáte i podle vůně. Měl by mít příjemné aroma po čerstvé uzenině a koření. Pokud jej ochutnáte, měl by být šťavnatý, přiměřeně slaný a kořeněný.

Zdroj: Lidovky.cz, Zakonyprolidi.cz, dTest.cz

Autor:
Publikováno: 29. 4. 2022 13:07 Nahlásit obsah