Nové druhy klíšťat potkáte i v Česku. Majitelé psů by si měli dát pozor hlavně na pijáka lužního

Nové druhy klíšťat potkáte i v Česku. Majitelé psů by si měli dát pozor hlavně na pijáka lužního Zdroj: Shutterstock.com

Klíšťová sezona dosahuje každým rokem svého vrcholu v letních měsících. Šance, že se k vám přisaje samička klíštěte obecného, je momentálně velmi vysoká. Kromě klíštěte obecného však parazitologové na našem území zaznamenali také nové druhy klíšťat. Patří mezi ně zejména piják lužní. Jak jej poznáte?

Klíště obecné se řadí k přenašečům vážných infekčních chorob, jako je lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida. Jakým způsobem se proti klíštěti obecnému co nejlépe chránit, je v Česku známá věc. Velmi překvapivé však pro vás může být zjištění, že se v Česku kromě klíštěte obecného potkáte i s dalšími druhy těchto parazitů.

Vědci hlásí výskyt pijáka lužního napříč celým Českem

Pokud chováte zvířata, velký pozor byste si měli dát hlavně na pijáka lužního. Tento parazit se vlivem teplého počasí šíří z jihu Moravy po celém Česku. Na podrobné sledování výskytu pijáka lužního se zaměřují vědci z brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity, kteří pro širokou veřejnost zprovoznili web Najdi pijáka.

Jak potvrzují data brněnských vědců, piják lužní je momentálně nejvíce rozšířený na jihu Moravy. Laická veřejnost však hlásí další nálezy tohoto parazita prakticky ve všech krajích České republiky.

Zdroj: Shutterstock.com Piják lužní představuje nebezpečí pro psy. Přenáší totiž psí babetiózu

Piják lužní je druh klíštěte, který se vyskytuje v pásu napříč Evropou od Španělska až po Sibiř. Tradičně žije také na úplném jihovýchodě republiky, a to v pomyslném trojúhelníku, který je sevřený řekami Dyjí a Moravou. Vlivem oteplování se však s pijákem lužním setkáte po celém Česku.

Pro člověka není piják lužní nijak nebezpečný. Jeho přisátí však představuje smrtelné nebezpečí hlavně pro psy. Přenáší totiž několik infekčních nemocí, zejména tzv. psí babetiózu. Tato nemoc má u psa příznaky celkové slabosti, nechutenství, zvracení, horečky či tmavé moči. 

První výskyt tohoto onemocnění na území Česka veterináři monitorovali v roce 2019 u psa z jižní Moravy. Majitel se se svým zvířetem konkrétně pohyboval na Břeclavsku a Židlochovicku.

Víte, že? Piják lužní může být u zvířat rovněž přenašečem tularémie nebo omské hemoragické horečky.

Zdroj: Najdipijaka.cz Podle čeho pijáka lužního poznáte

Jak se piják lužní liší od klíštěte obecného? Piják lužní je podstatně větší. Dospělci v nenasátém stavu mají až 5 milimetrů. Nasátá samička měří až 1 centimetr. Piják lužní se dále od klíštěte obecného odlišuje velmi pestrým štítkem, který se vyznačuje hnědočervenou barvou s bílou kresbou. U samic tento štítek kryje pouze přední část, u samců je pak přes celé tělo.

Na pijáka lužního nejčastěji narazíte v trávě, na loukách poblíž řek nebo na okrajích lesů. Tento druh klíštěte bývá nejaktivnější v březnu, dubnu, září a říjnu.

Autor:
Publikováno: 25. 6. 2020 13:00 Nahlásit obsah