Dítě z Černobylu: Marijka Sovenko se po jaderné havárii narodila jako jediná v zakázané zóně

Dítě z Černobylu: Marijka Sovenko se po jaderné havárii narodila jako jediná v zakázané zóně Zdroj: Express.co.uk

Ukrajinská studentka Marijka Sovenko, která brzy oslaví 20. narozeniny, vypadá jako její vrstevníci. Svým životním příběhem je ale naprosto výjimečná. Jde o jediné dítě, které se po černobylské havárii dne 26. dubna 1986 narodilo v zakázané zóně. Tato dívka přišla na svět 13 let po výbuchu jaderného reaktoru, Černobyl však bere jako své stigma.

Dítě ze zakázané zóny: Přišlo na svět roku 1999

Možná, že jste v předchozích týdnech také sledovali seriál Černobyl televizní stanice HBO. V důsledku tohoto skvělého počinu se lidé nejen po celé Evropě začali více zajímat o nejhorší jadernou katastrofu všech dob, ke které došlo v Černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině dne 26. dubna 1986. Tomuto tématu se ve velkém začali věnovat také novináři.

Zdroj: Express.co.uk Redakci serveru Sunday Express se tak mimo jiné podařilo vypátrat dívku, která se jako jediné dítě narodila po jaderné havárii v zakázané zóně. Narození děvčátka Marijky Sovenko bylo už před devatenácti lety v roce 1999 obrovskou senzací a plnilo v novinách přední strany.

Černobyl jako stigma

Dnes je z Marijky krásná dívka, která momentálně studuje v ukrajinském hlavním městě Kyjevě. Na studia se přivydělává v jednom z místních barů. O tom, že až do sedmi let vyrůstala v zamořené zóně poblíž Černobylské jaderné elektrárny, však nerada mluví.

Zdroj: Shutterstock.com „Marijka bere to, že se jako jediná narodila po výbuchu v zamořené zóně, spíš jako stigma. Toto téma je pro ni velmi bolestivé. Pokud může, nikomu o tom neříká,“ prozradila novinářům ze Sunday Express Marijčina kamarádka.

Marijka přišla na svět poblíž reaktoru číslo čtyři, hluboko uvnitř zakázané zóny. Psal se rok 1999 a od jaderné katastrofy uplynulo celkem 13 let. Její máma Lidija a táta Michail odmítli po černobylské katastrofě opustit svůj domov, a tak i po jaderné havárii žili spokojeně dál na zamořeném území. Neplánovali ale, že budou mít rodinu, chtěli zde žít jenom oni dva.

Táta narozeného děvčátka: Hasič, který 26. dubna zasahoval u požáru reaktoru

Začátkem roku 1999 však Lidija nečekaně otěhotněla a o devět měsíců později se jí narodila holčička Marijka. Táta Michail asistoval u porodu a stříhal a zavazoval pupeční šňůru. Paradoxem je, že Michail byl jedním z hasičů, kteří 26. dubna 1986 hasili požár reaktoru. Dostal ale menší dávku radiace, a tak přežil.

Zdroj: Shutterstock.com Do doby, než holčička Marijka přišla na svět, si ukrajinské úřady Michaila a Lidije příliš nevšímaly. Po narození děvčátka se to ale změnilo, protože úřady chtěly ochránit především Marijčino zdraví. Její rodiče si ale tvrdohlavě stáli na svém a v zakázané zóně i navzdory varování zůstali.

Zdroj: Express.co.uk Marijka Sovenko byla nejen jediným dítětem, které se v zakázané zóně narodilo, ale také jediným dítětem, které zde vyrůstalo. Pila mléko od krav, které se pásly na radioaktivních pastvinách. V létě se pak s tátou chodila koupat do řeky. Chytali zde ryby, které si pak dávali na jídlo. Bylo jí ale smutno – chyběli jí vrstevníci a kamarádi.

Odchod ze zakázané zóny: Důvodem byla povinná školní docházka

Rodina Sovenko odešla ze zamořeného území až v době, kdy bylo Marijce 7 let. Ne s ohledem na dívčino zdraví. V zakázané zóně totiž nebyla žádná základní škola, do které by mohla holčička chodit.

Zdroj: Express.co.uk V současnosti 19letá Marijka vypadá jako zdravá dívka a od svých vrstevníků se vůbec neliší. Odborníci však poukazují na to, že v důsledku nezodpovědného přístupu jejích rodičů se u ní mohou v pozdějším věku objevit velké zdravotní problémy. Ale nepředbíhejme.

Autor:
Publikováno: 13. 6. 2019 12:00 Nahlásit obsah