Trhání barborek 4. prosince: Co dělat, aby vám do Vánoc vykvetly?
Se svátkem svaté Barbory, který připadá na 4. prosince, se váže starý lidový zvyk. Jde o trhání barborek neboli větviček třešní či višní. Jistě souhlasíte, že rozkvetlá barborka nesmí chybět na žádném štědrovečerním stole. Co ale udělat pro to, aby do Vánoc skutečně vykvetla?
Tradice trhání barborek 4. prosince má základ v pohanských dobách
Trhání barborek na svátek svaté Barbory 4. prosince patří ke starým pohanským zvykům, který lidé v tuzemsku s láskou dodržují do dnes. V tento den se tradičně řežou větvičky třešní či višní a vkládají se do vázy.
Trhání barborek bylo původně určeno pro svobodné dívky. Pověra říká, že když nařezané třešňové větvičky do Štědrého dne rozkvetou, dívka, která je natrhala, se do roku vdá. V minulosti si rovněž svobodné dívky jednotlivé třešňové větvičky popsaly jmény chlapců, na které myslely. Která barborka vykvetla jako první, právě tohoto chlapce si měla dívka vzít za muže.
Které větvičky na barborky jsou ty pravé
Pravými barborkami jsou třešňové větvičky, naši předkové často sáhli také po větvičkách višní. Pokud 4. prosince tyto větvičky neobjevíte, do vázy si můžete nařezat větvičky zlatého deště (zlatice), jabloně, broskvoně nebo švestky. Velmi neobvyklá je také barborka z břízy bělokoré.
Lidová pověra, která se vztahuje k větvičce zlatého deště uříznuté 4. prosince, má mimo jiné prozradit, jak na tom budete příští rok po finanční stránce. Pokud na této větvičce vyraší pouze zelené listy, znamená to, že vám dá dost práce, abyste udrželi standard, na který jste zvyklí. Zlaté květy zase symbolizují finance a hojnost. Jestliže větvička zůstane suchá, čeká vás v příštím roce bída a měli byste začít šetřit.
Co dělat, aby barborky do Štědrého dne vykvetly
Barborky 4. prosince nestříhejte nůžkami, ale řežte nožem. Počínejte si tak velmi opatrně, abyste nepoškodili strom. Vybírejte si přitom takové větvičky, které mají dostatek květních pupenů, a u kterých je tedy záruka, že vykvetou.
Poté, co si donesete barborky domů, je ještě ze šikma seřízněte nožem a vložte do vázy s vodou. Až do Vánoc mějte barborky na světlém místě v teplém pokoji svého domu - třeba v jídelně nebo obývacím pokoji. Nařezané větvičky by se však neměly nacházet poblíž radiátoru a krbu, nesvědčí jim rovněž průvan.
Aby vám barborky do Vánoc vykvetly, nezapomeňte jim pravidelně vyměňovat vodu, která by měla mít pokojovou teplotu. Můžete je také pravidelně rosit. Chcete-li vykvétání barborek podpořit několik dnů před Štědrým dnem, pomůže vám například výživa pro řezané květiny, kterou pořídíte v květinářství.
Zdroj: Hobby.blesk.cz, Ceskykutil.cz, Abecedazahrady.cz