8 bláznivých věcí, které se dějí s vaším tělem, když jste těhotná

8 bláznivých věcí, které se dějí s vaším tělem, když jste těhotná Zdroj: Shutterstock

Těhotenství je úžasná věc. Sama v sobě vytváříte nového, jedinečného človíčka. V ženském těle se při tomto zázraku děje spousta pozoruhodných věcí. Přinášíme osm nejbláznivějších z nich.

Ztrácíte kontrolu nad svým močovým měchýřem

Nejen, že si potřebujete co chvíli odskočit. Nad svým močovým měchýřem ztrácíte často kontrolu tehdy, když zvedáte těžké věci, zakašlete, nebo se dokonce zasmějete. S močovou inkontinencí se můžete setkat především v posledních třech měsících těhotenství. Je to dáno tím, že v důsledku těhotenství došlo k oslabení svalů pánevního dna.

Z prsou vám teče mléko

Ještě jste neporodila a už vám z prsou teče mléko? Není to nic neobvyklého. Jde o mlezivo, které naznačuje, že se už vaše prsa připravují na kojení. Mlezivo se vám může začít vytvářet už v 15. týdnu těhotenství. Není proto od věci, když začnete používat speciální vložky do podprsenky.

Zdroj: Shutterstock

Vaše noha má o číslo větší velikost

Že se nevlezete do svých starých bot a musíte si – po čas těhotenství – koupit botky nové? Nejste první, ani poslední. O polovinu nebo více čísla se vám chodidlo během těhotenství zvětší nejen proto, že jste více zavodněná. Podle studie provedené americkým časopisem Physical Medicine & Rehabilitation je to i proto, že prostřednictvím působení hormonů se vám uvolní vazy v chodidle.

Vaše pokožka mění barvu

Ano, je to tak, i vaše pokožka během těhotenství nezůstane beze změny. Můžete se setkat s hyperpigmentací , neboť v těhotenství naše tělo produkuje více melatoninu než za „běžného“ stavu. S hyperpigmentací se během těhotenství setkává až 90 procent žen, a to nejen v oblasti obličeje, ale i v oblasti prsních dvorců nebo břišní středové čáry. Dobrou zprávou je, že tyto kožní změny po porodu zmizí.

Krvácejí vám dásně

Větší prokrvení a hormonální změny rovněž způsobují, že máte velmi citlivé dásně, které vám během čištění zubů velmi krvácejí. Hlavu vzhůru, po porodu se vše urovná do normálu.

Zdroj: Shutterstock

Máte krásné, husté vlasy

Těhotenství má velmi pozitivní vliv na krásu vašich vlasů. Jsou silné, husté a vůbec nepadají. Co si víc přát? Ovšem nic netrvá věčně. Po porodu půjde jejich kvalita rázem dolů a začnou vám naopak extrémně padat.

Intenzivněji vnímáte chutě a vůně

Během těhotenství nabývají vůně a chutě zcela jiných rozměrů. To, co vám dřív vonělo, vám naopak páchne. To, co jste měla dříve ráda na talíři, teď nemůžete ani pozřít… V těhotenství je holt všechno jinak.

Mění se vám hlas

Těhotenství ovlivňuje hlas zejména během třetího trimestru. V důsledku zvýšené hladiny hormonů estrogenu a progesteronu si tak možná všimnete toho, že máte hrubší hlas a leckdy zníte jako chlapec, který prochází pubertou.

Autor:
Publikováno: 11. 3. 2022 12:41 Nahlásit obsah