Chybovat je lidské a chyba je naše kamarádka: Česká učitelka Denisa rozvířila svou originální nástěnkou vody internetu

Chybovat je lidské a chyba je naše kamarádka: Česká učitelka Denisa rozvířila svou originální nástěnkou vody internetu Zdroj: Shutterstock.com

Pro mnohé učitele základních a středních škol je jejich profese posláním. Pobyt ve škole se dětem snaží pravidelně zpříjemňovat i nad své povinnosti. Důkazem je česká učitelka Denisa Machoňová Tichá, jejíž originální školní nástěnka, na které je zobrazena chyba jako kamarádka školáků, se v posledních týdnech stala obrovským hitem internetu.

Chyby nás posouvají v životě dál

Říká se, že chybami se člověk učí a že chyby nám také umožňují, abychom se posouvali v životě dál. Chyby tedy dělají nejen děti, ale i dospělí, a jsou to právě chyby, které nás provázejí celým naším životem. Tuto skutečnost by si měli uvědomit zejména rodiče školáků, kteří by měli přestat své potomky peskovat za sebemenší pochybení.

Je naopak důležité, aby rodiče svým dětem už odmalička vysvětlovali, že chybovat je v pořádku. Děti by také měly vědět, že není důvod, aby se za chyby, které udělají, nadmíru trápily. Že chybovat je lidské a chyby mají v našem životě důležité místo, perfektně vystihla i učitelka Denisa Machoňová Tichá z táborské základní školy Orbis Pictus, která pro své žáky vyrobila originální nástěnku.

Zdroj: Facebook.com | Unie rodičů

Originální školní nástěnka: Chyba je naše kamarádka

Školní nástěnka této české učitelky se následně stala virálním hitem českého internetu. Na Facebooku ji sdílely tisícovky rodičů a učitelů, podle kterých Denisa Machoňová Tichá tvrzením, že chyby jsou naše kamarádky, uhodila hřebíček na hlavičku.

„Nějakou zvláštní, pro mne utajenou cestou, se tabule z mé třídy dostala na sociální sítě. Kdybych tušila, že překročí práh třídy, určitě bych si na ní dala více záležet. Co je ale důležité? Aby se děti skutečně naučily "chybu" vnímat jinak,“ myslí si učitelka Denisa.

Chybu by měli začít jinak vnímat učitelé, děti i jejich rodiče

Podle této mladé české kantorky by měli začít chybu vnímat učitelé, děti a jejich rodiče jako důležitou, sympatickou, patřící k učení i jako něco, co pomáhá dělat pokroky. Podle Denisy Machoňové Tiché je rovněž důležité umět chybu najít a nebát se jí. Díky tomu všemu nás dokáže posunout dál.

„Pozitivní práce s chybou by měla být součástí vzdělávacího procesu už minimálně 20 let. Je to velice žalostný obrázek našeho školství, když její prosté znázornění považujeme my, učitelé a rodiče za něco převratného. Je úplně jedno, co si dáme do třídy na zeď, pokud se tu myšlenku nesnažíme naplnit každou vteřinu během výuky. Pokud dětem chyby opravujeme my a rozdáme jim sešit s červenými fajfkami, jsou veškeré obrázky zbytečné. Za tímto obrázkem se skrývá intenzivní roční práce s dětskými obavami ze selhání. Ráda bych všechny, kteří se tímto obrázkem nechali inspirovat, vyzvala k tomu, aby se nespokojili pouze s tím, že dětem řeknou, že chyba nevadí. To zdaleka nestačí. S „chybou“ musíme i nadále umět pracovat,“ upozorňuje na svém facebookovém profilu česká učitelka.

Zdroj: Shutterstock.com

Originální školní nástěnka má vesměs samé pozitivní ohlasy

Jak se ale její originální školní nástěnka dostala na sociální sítě? Denisa Machoňová Tichá nakonec zjistila, že za vším stojí její kolegyně, která nástěnku vyfotila a vložila do uzavřené facebookové skupiny Učitelé, jsme IN, nebo OUT? – diskuse aneb všechno je jinak. Někdo posléze tento příspěvek vynesl do veřejné facebookové skupiny, odkud se fotografie školní nástěnky začala po celém Facebooku šířit doslova jako lavina.

Originální nástěnka učitelky Denisy má i v současné době takřka samé pozitivní ohlasy. Dokonce se našly i další české učitelky, které se její nástěnkou inspirovaly a vyrobily ji také svým žákům. Chybování zkrátka patří k života a bez chyb bychom nebyli tam, kde se nacházíme nyní. A co si o nástěnce, která tvrdí, že chyba je naše kamarádka, myslíte vy?

Autor:
Publikováno: 1. 11. 2019 11:41 Nahlásit obsah