Jak vyčistit formičky na cukroví? Díky triku s kypřicím práškem či Coca-Colou budou zase jako nové

Jak vyčistit formičky na cukroví? Díky triku s kypřicím práškem či Coca-Colou budou zase jako nové Zdroj: Pixabay

Zdědili jste po své mamince či babičce plechové formičky na cukroví, ve kterých každým rokem děláte ořechové pracny, tmavé medvědí tlapky nebo ořechy? Ač dobře slouží, letité používání je na těchto formičkách na cukroví opravdu znát. Jak je vyčistit, aby zase vypadaly jako nové? Vyzkoušejte trik s kypřicím práškem či s Coca-Colou.

Vraťte život starým formičkám na cukroví

Pouštíte se do pečení plněných ořechů, ořechových pracen nebo tmavých medvědích tlapek? K přípravě tohoto oblíbeného vánočního cukroví potřebujete speciální formičky. Tu nejlepší službu v tomto případě odvedou plechové formičky na cukroví, které s oblibou používaly již naše maminky, babičky a prababičky.

Zdědili jste také plechové formičky na cukroví, ale zjistili jste, že jsou špinavé, zašlé a postupuje na nich koroze? Rozhodně nemusíte hned kupovat formičky nové. Staré rodinné formičky naopak dejte do pucu a pokuste se je vyčistit tak, aby zase vypadaly jako nové.

Tipy, jak vyčistit formičky na cukroví

Nejjednodušším způsobem, jak vyčistit formičky se zašlou špínou a postupující korozí, je kombinace kypřícího prášku a vody. Formičky na cukroví vložte do hrnce, zalijte vodou a vařte, dokud voda neprojde varem. Do vroucí vody vsypte kypřící prášek do pečiva (v poměru 0,25 litru vody na 1 kypřící prášek), formičky ve vodě ještě další dvě minuty vařte a poté odstavte. V tomto roztoku nechte formičky ideálně přes noc. Ráno vodu slijte a čisté formičky na cukroví na závěr propláchněte pod studenou tekoucí vodou. V tomto postupu můžete rovněž kypřící prášek nahradit jedlou sodou.

Formičky na cukroví vyčistíte i tehdy, pokud je přes noc ponoříte do Coca-Coly. Tato limonáda zatočí zejména s usazenými nečistotami. Pokud však chcete z formiček na cukroví odstranit rez, použijte k jejich čištění raději roztok vody a kypřícího prášku nebo jedlé sody.

I vyčištěné formičky na cukroví vyžadují péči

Aby formičky na cukroví vypadaly stále jako nové, je důležité, abyste se o ně náležitě starali. Po každém použití je důkladně umyjte v teplé jarové vodě, následně je opláchněte v čisté studené vodě a dobře osušte.

Někdo umyté a osušené formičky rozloží ještě na plech a následně je dá dosušit na topení. Naše babičky dokonce umyté formičky na cukroví dosušovaly v mírně vyhřáté troubě.

Zdroj: Jakcistit.cz, Apetitonline.cz, Tortyodmamy.sme.sk
Autor:
Publikováno: 8. 12. 2021 08:19 Nahlásit obsah