Máte doma papírovou padesátikorunu? Možná, že vlastníte sběratelský unikát

Máte doma papírovou padesátikorunu? Možná, že vlastníte sběratelský unikát Zdroj: Pixabay.com

Vzpomínáte si ještě na to, jak jste platili papírovou padesátikorunou s vyobrazením Anežky České? Tato bankovka přestala platit v dubnu 2011, mohli jste ji ovšem vyměnit za platné mince až do března roku 2017. Pokud jste si ji ale schovali doma, možná, že jste udělali dobře. Některé verze papírových padesátikorun jsou totiž doslova malým pokladem.

Papírovou padesátikorunou neplatíme od roku 2011

České papírové padesátikorunové bankovky se světicí Anežkou Českou jsou unikátem, na který se jen tak nezapomíná. V únoru 2007 přestaly platit padesátikorunové bankovky z roku 1993, v dubnu 2011 pak bankovky vytištěné v letech 1994 a 1997.

Až do března 2017 jste si mohli papírové padesátikoruny zdarma vyměnit za platné mince na pobočce České národní banky. Pokud jste tak neučinili, nebo jste na výměnu dokonce zapomněli, učinili jste dobře.

Za papírovou padesátikorunu dostanete až tisíce

Papírová padesátikoruna tištěná v letech 1993, 1994 a 1997 má totiž v současnosti mnohem vyšší sběratelskou hodnotu, než je její skutečná nominální cena. Papírovou padesátikorunovou bankovku, která vám zůstala doma, si ovšem velmi dobře prohlédněte. Možná, že vlastníte malý poklad.

Zdroj: Pixabay.com Pro sběratele je především zajímavá papírová padesátikoruna z roku 1993. Jde konkrétně o papírovou bankovku ze série Z, za kterou jsou sběratelé ochotni zaplatit až 1500 korun, někdy však i mnohem více. Čím jsou papírové padesátikoruny z roku 1993 série Z tak výjimečné? Byly vytištěné jako náhradní za vyřazené vadné tisky.

Velmi ceněné jsou rovněž další série papírových padesátikorun z roku 1993, za které od sběratelů bankovek dostanete v řádů stokorun až jednoho tisíce.

Nejen série a rok, důležitý je i celkový stav bankovky

V každém případě je při stanovování výsledné ceny důležitá také zachovalost bankovky. Sběratelé jejich stav označují několika zkratkami. 

  • Zkratka UNC (N-uncirculated) představuje papírové bankovky, které nikdy nebyly v oběhu a jsou v dokonale nezničeném stavu. 
  • Zkratka AU (Almost uncirculated) označuje bankovky bez přehybů jenom s nepatrnými vadami.
  • Zkratka XF (Extremly fine) je označením pro bankovky, které jsou ve velmi dobrém stavu a mají pouze nepatrné známky přehybu.
  • Zkratka VG (Very good) představuje bankovky v dobrém stavu, s přehyby, průměrným zašpiněním, ale bez poškození.
  • Zkratka G (Good) označuje méně zachované bankovky s vydřenými místy, odštípnutými rohy a s výraznými přehyby.
  • Nakonec kategorie Poor zahrnuje bankovky, které jsou ve velmi špatném stavu.
Autor:
Publikováno: 7. 9. 2020 09:46 Nahlásit obsah