Bršlice kozí noha: Chutná jarní bylinka, která je mylně považována za plevel

Bršlice kozí noha: Chutná jarní bylinka, která je mylně považována za plevel Zdroj: Shutterstock

Majitelé zahrad bršlici kozí nohu neboli kerhák, kerhátek či husí packu velmi důvěrně znají. Rostlina, která je v očích zahrádkářů nezničitelným plevelem, ovšem patří k těm nejchutnějším jarním bylinkám. Jaké části bršlice kozí nohy na jaře sbírat a jaké recepty si z nich můžete připravit?

Jak bršlice kozí noha vypadá a kde ji sbírat

Bršlice miluje vlhčí a polostinná stanoviště, kde vytváří koberce pokrývající velké plochy. Na bršlici kozí nohu narazíte na okrajích listnatých a smíšených lesů, na lesních pasekách, v křovinách či sadech. Sklízet ji samozřejmě můžete i na vlastní zahrádce, kde často roste jako plevel.

A jak bršlici poznáte? Podle trojčetných listů, které jsou ostře pilovité a podlouhle vejčité. Tyto listy svým tvarem připomínají otisk kozího kopýtka, a právě proto dostala bylinka název bršlice kozí noha. 

Zdroj: Shutterstock Kdy sbírat bršlici kozí nohu: Nejlépe v dubnu

Bršlici kozí nohu sbírejte ideálně v dubnu, kdy má tato rostlina ještě před rozkvětem. Jestliže chcete bršlici využít v kuchyni, natrhejte si z ní zejména mladé světlezelené lesklé lístky, které jsou nejchutnější a které se na rostlině vyskytují zhruba do poloviny dubna. Matné listy bršlice vám již budou chutnat o něco méně, protože jsou mírně nahořklé.

Jakou má bršlice kozí noha chuť? Vzdáleně připomíná karotku

Mladé lesklé listy bršlice mají velmi příjemnou a výraznou chuť. Pokud si utrhnete lesklý světlezelený lístek bršlice a vložíte jej do úst, ucítíte chuť vzdáleně připomínající karotku. 

Zdroj: Shutterstock Tipy, jak zpracovat bršlici

Bršlice kozí noha má v kuchyni poměrně široké využití. Využijete ji při přípravě studených i teplých pokrmů. Co vše si tedy můžete z bršlice kozí nohy připravit?

  • Zeleninový salát
  • Pomazánka
  • Pesto
  • Nádivka
  • Quiche
  • Špenát
  • Karbanátky
  • Bylinkové máslo
  • Smoothie

Zdroj: Shutterstock Nasekanou bršlici si můžete jen tak dát na chleba s máslem. Tato bylinka v čerstvém stavu je rovněž výbornou alternativou petrželky, kterou se zdobí polévky nebo šťouchané brambory. A když listy bršlice kozí nohy nasušíte, můžete je používat jako aromatické koření.

Bršlice kozí noha a zdraví

Mladé listy bršlice kozí nohy jsou bohaté na vitamin C. Najdete v nich také železo, mangan, sodík, organické kyseliny, třísloviny, silice nebo karotenoidy. Bršlice podporuje látkovou výměnu, odkyseluje organismus, působí proti zadržování vody v těle (má močopudný účinek) a odstraňuje z těla kyselinu močovou, a tak je skvělou pomocnicí i při dně.

Zdroj: Bylinkyprovsechny.cz, Jimejinak.cz, iReceptar.cz/
Autor:
Publikováno: 4. 4. 2022 10:50 Nahlásit obsah