Covidové prsty přetrvávají až pět měsíců po překonání infekce. Tento projev zvaný “long covid” může dle vědců značit zánět v těle

Jedním z příznaků nového koronaviru jsou tzv. covidové prsty. Jde o vyrážku červené až fialové barvy, která se objevuje na prstech dolních končetin během nákazy covidem-19. Tento příznak zpravidla zmizí do 15 dnů od vyléčení, podle amerických vědců vám však ve výjimečném případě mohou covidové prsty zůstat po dobu až pěti měsíců.
Covidové prsty jako jeden z příznaků koronaviru
Covidové prsty připomínají omrzliny. Tyto červené až lehce nafialové hrboly na prstech dolních končetin bývají na dotek bolestivé a rovněž mohou svědět. Tato kožní abnormalita, která oficiálně patří k příznakům koronavirové infekce, se objevuje jak u nakažených dětí, tak u dospělých.
Jak dlouho ovšem tento příznak covidu-19 přetrvává? Na tuto otázku hledali odpověď američtí vědci z Massachusetts General Hospital (MGH). V rámci své nejnovější studie se zaměřili na jeden tisíc pacientů s kožními projevy nového koronaviru. Zhruba polovina těchto pacientů měla covidové prsty a 16 procent z nich muselo být kvůli těžkému průběhu koronaviru hospitalizováno.
Příznak covidových prstů u některých lidí trval až 150 dnů

Podle zjištění vědců z MGH trval příznak covidových prstů v průměru 10 až 15 dnů od jeho prvního zjištění. U některých sledovaných lidí, kteří prodělali koronavirus, se však objevil projev zvaný “long covid”. V případě šesti zkoumaných pacientů covidové prsty vymizely po 60 dnech, u dvou pacientů po 130 dnech a u jednoho dokonce až po 150 dnech.
Kůže je jako okno do zbytku těla

Podle doktora Esthera Freemana z Mezinárodního dermatologického registru Covid-19 případy pacientů s covidovými prstu napomáhají odborníkům k tomu, aby lépe porozuměli symptomům koronaviru v jiných částech lidského těla.
“Pokud mají někteří pacienti covidové prsty déle než 60 dnů, značí to dlouhodobý zánět. Když je tento zánět viditelný na kůži, co když se nachází i v jiných orgánových systémech? Na kůži totiž můžeme pohlížet jako na okno do zbytku těla. Myslím, že tato skutečnost vyvolává spoustu otázek, na které zatím nemáme odpověď,” podotkl Esther Freeman.