O barvě těchto šatů a tenisek se hádají miliony lidí: Proč vidíme odlišné barvy?

O barvě těchto šatů a tenisek se hádají miliony lidí: Proč vidíme odlišné barvy? Zdroj: Mangobaaz.com

Internetem se jako lavina šíří fotka tenisek, kvůli které lidé vedou nekonečné spory. Důvod je prostý. Nemůžou se shodnout na barvě, které tyto boty mají. Jedni vidí šedo-tyrkysovou a druzí růžovo-bílou kombinaci. Je to jako v případě legendárních šatů, o kterých se lidé hádali, zda jsou černo-modré, nebo bílo-zlaté. A co vy? Jaké barvy vidíte?

Kontroverzní fotky, které rozdělují lidi na dva tábory

I když se kontroverzní fotka tenisek, které „mění barvu“, na internetu objevila už před dvěma lety, stále budí rozruch. V současnosti se opět šíří sociálními sítěmi doslova jako lavina. A opět rozděluje lidi na dva tábory. Otázkou je, zda jsou tyto boty ve skutečnosti šedo-tyrkysové, nebo růžovo-bílé.

Podobná optická iluze nás „trápila“ i v minulosti. Mohly za to dámské šaty, o kterých byli někteří z nás přesvědčeni, že jsou černo-modré, zatímco další viděli bílo-zlatou kombinaci. Proč ale naše oči a náš mozek tyto barvy vnímají tak odlišně?

Zdroj: Buzfeed.com

Optická iluze: Proč vidíme rozdílné barvy?

„Moje máma vidí růžovou a bílou, já ale na těchto botách vidím šedou a světle modrou. A jaké barvy vidíte vy?“ vznesl Dylan Hawk dotaz na barvu tenisek na svém twitterovém účtu. Odpovědi na jeho otázku, která před dvěma lety stála na počátku „teniskové kauzy“, se samozřejmě různily. Čím to?

Podle vědců je toto rozdílné vnímání barev pouhou optickou iluzí. Náš mozek totiž vnímá barvu konkrétního předmětu s ohledem na okolní podněty. Za to, jakou barvu na teniskách nebo třeba na šatech vidíme, může hlavně barva okolního světla, další barevné plochy v našem zorném poli a také dřívější zkušenosti našeho mozku na podobné vjemy.

Zdroj: Businessinsider.com

Odhalení: Jakou barvu mají tenisky ve skutečnosti?

Bota na fotce se nám může zdát jako šedá s tyrkysovými proužky a tkaničkami. Jestli jsme však v minulosti pořizovali mobilem fotku, kterou jsme fotili v šeru s použitím diodového blesku, tenisky vnímáme jako růžové s bílými proužky a tkaničkami. Je to tím, že náš mozek má už předchozí zkušenosti s tím, jak se mění barvy v šeru, když je nasvítíme studeným světlem.

Zdroj: Reddit.com

A jaká je tedy barva kontroverzních tenisek ve skutečnosti? Opravdu růžovo-bílá. Fotka tenisek je totiž pořízená v šeru mobilem a nasvícená studeným diodovým bleskem. Pokud jste to odhadli, gratulujeme.

Autor:
Publikováno: 10. 5. 2019 10:24 Nahlásit obsah