Co zasadit vedle jahod, cukety, česneku nebo paprik: Ne všechny rostliny se snesou vedle sebe

Co zasadit vedle jahod, cukety, česneku nebo paprik: Ne všechny rostliny se snesou vedle sebe Zdroj: Shutterstock

Plodiny, které vedle sebe pěstujeme na zahradě, mají specifické sousedské vztahy. Některé druhy ovoce a zeleniny se mají rády a podporují se, další však vedle sebe vůbec neprospívají. Zajímá vás, co zasadit vedle jahod, cukety, česneku nebo paprik? Své letošní záhonky pečlivě rozplánujte, protože ne všechny plodiny budou dobří sousedé.

Není od věci, když pečlivěji popřemýšlíte nad konkrétními druhy ovoce a zeleniny, které vedle sebe vysázíte na zahradě na jednotlivé záhonky. Z jakého důvodu? Některé rostliny mezi sebou spolupracují symbioticky. Jedna druhé například poskytuje stín, působí jako větrná bariéra, zpomaluje růst plevele, zajišťuje prevenci chorob či napadení škůdci, anebo pomáhá při zadržování vlhkosti v půdě.

Co zasadit vedle jahod

Jaká je vhodná kombinace plodin pro jahody? Vysázejte vedle nich ideálně špenát, ředkvičky, mrkev, hlávkový salát, pórek, zelí nebo kapustu. Jahody se snesou také s cibulí a česnekem, který brání houbovým chorobám na jahodnících. Jahodám rovněž prospívají některé bylinky, a to zejména kopr a levandule. Co naopak vedle jahod nepěstovat? Zeleninový fenykl, celer a petržel. Jahody se rovněž nesnesou s květákem.

Zdroj: Shutterstock Plodiny, které se snesou a nesnesou s cuketou

Cuketu kombinujte se záhonky špenátu, cibule, česneku, ředkvičky, hrachu nebo fazole. Cuketám dále prospívají bylinky jako máta, kopr, oregano, majoránka nebo měsíček lékařský. Vedle cukety byste však neměli sázet rajčata, brambory nebo ředkev.

Které plodiny kombinovat a nekombinovat s česnekem

Vedle česneku můžete zasadit rajčata, jahody nebo cibuli. Česnek se naopak nemá v lásce s hrachem nebo fazolemi, proto tyto plodiny vysaďte na záhonku o něco dál.

Zdroj: Shutterstock Co zasadit vedle paprik

Které plodiny mohou být na záhonku hned vedle paprik? Ideálně rajčata, okurky, ředkvičky, špenát, hlávkový salát nebo kedluben. Vyhněte se tomu, abyste vedle paprik zasadili keříčkový fazol nebo fenykl. Máte-li na zahradě ovocný strom meruňku, dbejte na to, aby byl od ní záhonek s paprikami, co nejdále. Na meruňku by se totiž mohlo přenést běžné plísňové onemocnění paprik.

Vhodné a nevhodné kombinace plodin pro rajčata

Nevíte, co zasadit vedle rajčat? Rajčata kombinujte se záhony špenátu, petržele, čekanky, kedlubny, pórku, hlávkového salátu, petržele nebo keříčkové fazole. Vysadit vedle nich můžete také měsíček lékařský, který v případě rajčat pomáhá v boji proti plísním. Rajčata se naopak hůře snesou s mrkví, červenou řepou, hrachem, květákem či bramborami. Tuto rostlinu rovněž nesázejte vedle okurek.

Tip: Chcete vylepšit chuť rajčat? Vysaďte vedle nich bazalku, která příznivě ovlivňuje také cukety.

Zdroj: iReceptar.cz, GardeningKnowHow.com

Autor:
Publikováno: 13. 5. 2021 09:34 Nahlásit obsah