Není štípnutí jako štípnutí: Naučte se mezi sebou rozlišit hmyzí štípance, ale i bodnutí a kousnutí

Není štípnutí jako štípnutí: Naučte se mezi sebou rozlišit hmyzí štípance, ale i bodnutí a kousnutí Zdroj: Shutterstock.com

V letních měsících se stáváme středobodem pro obtížný hmyz. Útočí na nás nejen komáři, ale i ovádi a mravenci. Často nás kousnou také pavouci a pobodá vosa nebo včela. Umíte ovšem mezi sebou štípance, bodnutí či kousnutí od hmyzu rozlišit? Je to důležité pro to, abyste je dokázali správně ošetřit.

Štípnutí komárem poznáte na první pohled

V letních měsících nám komáři doslova pijí krev. Štípanec od komára přitom poznáte velmi snadno. Jde o malý nateklý hrbolek na kůži s viditelným místem vpichu, který nepříjemně svědí. Někdy se také může objevit pupínek, který bude naplněný tekutinou s malým puchýřkem uprostřed.

Ve většině případů nemusíte komáří štípnutí řešit. Stačí, když jej ošetříte chladivým aloe vera gelem nebo namažete mastičkou s lokálním antihistaminikem. Úlevu vám přinese také cibule, med či citron.

Někteří komáři však mohou výjimečně přenášet virus zika nebo západonilskou horečku, které způsobují vysoké teploty, bolest kloubů či zčervenání očí. Máte-li po štípnutí komárem výše uvedené příznaky a cítíte se malátně, raději ihned navštivte lékaře.

Proč někoho komáři koušou více než druhé? Může za to například určitá krevní skupina nebo tělesná teplota. O těchto i dalších důvodech jsem se rozepsali v tomto našem článku.

Zdroj: Shutterstock.com Štípnutí ovádem se dočkáte u řek a rybníků

Jestliže v létě trávíte spoustu času v přírodě, zvlášť v okolí pastvin, řek a rybníků se vám nevyhne ani štípnutí ovádem. Z čeledi ovádů člověka nejčastěji napadá bzikavka dešťová a bzikavka slepoočka. Na rozdíl od komára je její štípnutí velmi bolestivé. Jak se dále vyznačuje? Doprovází jej výrazný otok s bílým vystouplým tvrdým středem, okolo kterého se šíří rudá skvrna. Toto štípnutí také velmi silně svědí a trvá dlouho, než si s ním vaše pokožka poradí.

Jelikož ovádi patří k přenašečům řady infekcí, ránu po štípnutí si ihned dezinfikujte. Následně použijte přípravek ke zklidnění kůže, tedy ideálně antihistaminikum ve formě mastičky (například Fenistil gel). Aby se otok dále nešířil, můžete vnitřně použít i antihistaminika v kapkách či tabletce. Místo bodnutí si dále chlaďte. Pomohou vám i plátky cibule, octový roztok k potírání nebo šťáva z čerstvého citronu.

Bodnutí blanokřídlým hmyzem je velmi bolestivé

Bodnutí blanokřídlým hmyzem, v letních měsících nejčastěji včelou nebo vosou, poznáte okamžitě. Místo po bodnutí je napuchlé, červeně zbarvené a velmi bolí. Pokud nejste na bodnutí včely či vosy alergičtí, oblast bodnutí ošetřete klasickým způsobem.

V případě včelího bodnutí nejprve opatrně odstraňte žihadlo, ránu očistěte vodou a na místo vpichu přiložte něco kyselého. Ideálně kolečka čerstvé cibule nebo odličovací tampon namočený v octu. Svou pokožku následně chlaďte studenými obklady. Pomůže vám i chladivý gel z aloe vera, který zmírňuje otok a bolest.

A co bodnutí čmeláka? Tento blanokřídlý hmyz na člověka bezdůvodně nezaútočí. Museli byste jej dráždit nebo chytat. Pokud vás čmelák přesto bodne, postižené místo jemně oteče a svědí. Ránu následně stačí natřít octem nebo citronem.

Zdroj: Shutterstock.com Pro kousnutí pavoukem jsou typické dva malé vpichy

Kousnutí pavoukem žijícím v tuzemsku ve volné přírodě je poměrně vzácné. Může k němu ale dojít, když budete například pracovat na zahradě. Ranka obvykle připomíná typické bodnutí hmyzem. Na místě kousnutí však můžete najít dva malé vpichy v těsné blízkosti zhruba jeden až dva milimetry od sebe.

Kromě vpichů se kousnutí pavoukem projevuje zarudnutím, otokem, svěděním a pálením pokožky. Postižené místo nejprve omyjte vodou a mýdlem. Úlevu od otoku a svědění vám přinesou studené obklady či obklady s ledem. Místo po kousnutí běžným druhem pavouka žijícím v tuzemské volné přírodě se obvykle zahojí bez obtíží, a to bez nutné návštěvy lékaře. Pomoci si však můžete i lokálními antihistaminiky ve formě mastičky.

Jestliže ovšem máte pocit, že místo po kousnutí roste, je nezvykle červené a horké na dotek, navštivte ihned lékaře. Zvlášť pokud navíc máte horečku.

Tip: Chcete-li kousnutí pavouka předejít, při práci na zahradě noste rukavice.

Mravenčí kousnutí připomíná vyrážku

Pokud vás venku poštípají mravenci, nejde o nic závažného. Jejich kousnutí vypadá jako vyrážka, která se projevuje zarudnutím, svědící pokožkou a hnisem. Vše ovšem do několika dnů zmizí. Štípance od mravenců si rozhodně neškrábejte, podpořili byste tím jejich svědění.

Autor:
Publikováno: 22. 7. 2020 10:31 Nahlásit obsah