Jak na ucpaný nos bez kapek: Pomůže zvlhčovač vzduchu i masáž obličeje

Jak na ucpaný nos bez kapek: Pomůže zvlhčovač vzduchu i masáž obličeje Zdroj: Shutterstock

Ucpaný nos dokáže pěkně potrápit. A to nejen v období chřipek a respiračních onemocnění, ale i v průběhu celého roku. Jestli si chcete od ucpaného nosu ulevit a opět se pořádně nadechnout, nemusíte hned sáhnout po kapkách do nosu. Svůj ucpaný nos zkuste uvolnit i jinak.

Použijte zvlhčovač vzduchu, především v noci

Máte doma zvlhčovač vzduchu a zároveň vás trápí ucpaný nos? V tom případě v místnosti, v níž pobýváte, mějte tento přístroj stále zapnutý. A to zejména v noci. Zvlhčovač vzduchu, do kterého kromě vody přidáte také mořskou sůl, totiž zvlhčí také vaši nosní sliznici a zároveň zmírní její otok. 

Spěte na zádech

Pokud vás ucpaný nos trápí hlavně v noci, pomůže vám nejen zvlhčovač vzduchu, ale také poloha, kterou při spánku zaujímáte. Při ucpaném nosu spěte ideálně na zádech a svou hlavu si podložte více polštáři. Hlen vás tak nebudete v dýchacích cestách tolik trápit.

Zdroj: Shutterstock Vdechujte horkou páru

Od ucpaného nosu vám uleví také vdechování horké páry, která pročistí vaše dutiny a také eliminuje otok nosní sliznice. Do větší misky tedy dejte jednu lžičku mořské soli, nalijte horkou vodu, překryjte si hlavu ručníkem a začněte pomalu vdechovat horkou páru. Celý úkon provádějte pět až deset minut.

Tip: Místo vdechování horké páry si můžete dopřát rovnou desetiminutovou horkou sprchu.

Zvyšte na maximum příjem tekutin

Jestliže máte ucpaný nos, snažte se v průběhu dne vypít co nejvíc tekutin. Ideálně dva litry čisté neperlivé vody. Díky nadměrnému přísunu tekutin hlen ve svém těle rozředíte a podpoříte jeho snadnější vysmrkávání.

Dopřejte si mátový čaj nebo čaj z čerstvého zázvoru

Čaj z čerstvého zázvoru dochucený medem pomáhá zmírňovat příznaky chřipky a nachlazení. Díky svým protizánětlivým vlastnostem vám pomůže i od ucpaného nosu. Tak proč jej nezkusit, když i výborně chutná? Zmírnit potíže spojené s ucpaným nosem vám pomůže také čaj z máty peprné. Tato oblíbená bylinka obsahuje mentol, který přispívá k nižší produkci hlenu v dýchacích cestách.

Tip: Při ucpaném nosu si kromě čajů dopřávejte také poctivé masové vývary. Takový slepičí vývar doplněný o česnek (nebo případně zázvor) zatočí nejen s ucpaným nosem, ale i dalšími příznaky chřipky či nachlazení.

Zdroj: Shutterstock Propláchněte si nos speciální konvičkou

Ucpaný nos či problémy s dutinami vyřešíte také speciální konvičkou na výplach nosu, která je k dostání v každé lékárně. Použití konvičky vám pomůže uvolnit hlen v dýchacích cestách a vyplavit jej ven. Ucpaný nos si proplachujte roztokem z vody a soli (na 200 mililitrů vody připadá zhruba 1,8 gramů mořské soli). Tento roztok by měl být vlažný, jeho teplota by se měla pohybovat kolem 37 ºC.

Úlevu přinese i masáž obličeje

Pokud vás trápí ucpaný nos, v průběhu dne si jemně masírujte svůj obličej, a to zejména v oblasti dutin. Podpoříte prokrvení obličeje v této oblasti a zároveň napomůžete k uvolnění hlenu.

Autor:
Publikováno: 4. 1. 2023 07:34 Nahlásit obsah