Nejúčinnější přírodní repelenty proti klíšťatům: Hřebíček naložený do Alpy nebo bylinkový pudr

Nejúčinnější přírodní repelenty proti klíšťatům: Hřebíček naložený do Alpy nebo bylinkový pudr Zdroj: Shutterstock.com

Klíšťata na nás útočí zejména během letních měsíců. Nemusíte se procházet jenom po lese, klíště si vás snadno najde také u vás na zahradě. Jelikož víme, že nejlepší obranou proti závažným chorobám, které klíšťata přenášejí, je prevence, velkým pomocníkem vám bude zejména účinný repelent. Co si jej vyrobit z domácích surovin na čistě přírodní bázi?

Domácí repelenty: Vsaďte na bylinky, které klíšťatům nevoní

Lymská borelióza a klíšťová encefalitida jsou obávané nemoci, které se na člověka přenášejí přes přisáté infikované klíště. Abyste předešla těmto vážným onemocněním, měla byste myslet na správná preventivní opatření. Před klíšťovou encefalitidou vás ochrání očkování, proti lymské borelióze však v tuto chvíli nic takového není.

Před tím, než půjdete ven, si proto na sebe raději naneste repelent. Pokud nejsou chemické přípravky vaším šálkem kávy, zkuste si z domácích přísad vyrobit čistě přírodní repelent proti klíšťatům. Vsaďte přitom na repelenty s přísadami, které klíšťatům nevoní, díky čemuž se vám tito malí parazité vyhnou už z dálky. Které domácí repelenty jsou ty nejúčinnější?

Zdroj: Shutterstock.com

Hřebíček naložený do Alpy

Tento přírodní repelent je prověřený generacemi a těší se oblibě i v dnešní době. Stačí, když do sklenice s klasickou Alpou naložíte 30 kusů hřebíčku. Toto koření nechte v Alpě louhovat 24 hodin, ale ani poté jej nevyndávejte. Domácí repelent z Alpy a hřebíčku si mažte na zápěstí, na krk a do podkolenní jamky. Můžete se být jistá tím, že spolehlivě odpudí nejen klíšťata, ale také komáry.

Bylinkový pudr proti klíšťatům

K výrobě tohoto přírodního repelentu potřebujete stejné množství sušené levandule, rozmarýnu, tymiánu, máty a šalvěje. Tyto bylinky, které klíšťatům rozhodně nevoní, rozdrťte v hmoždíři na velmi jemný prášek. Tento prášek můžete (ale nemusíte) v poměru 2:1 smíchat s dětským zásypem. Bylinkový pudr posléze naneste na oblečení, ale také na odhalené části svého těla.

Zdroj: Shutterstock.com

Domácí repelent z čerstvého rozmarýnu

Vůně čerstvého rozmarýnu je velmi intenzivní a klíšťata ji doslova nesnášejí. Tohoto poznatku byste měla využít právě při přípravě dalšího typu přírodního repelentu proti klíšťatům. V tomto případě budete potřebovat několik větviček čerstvého rozmarýnu, vinný ocet a čistou vodu. Jak postupovat?

1. Přiveďte k varu 0,5 litru pitné vody. Posléze ji odstavte.

2. Do svařené vody vhoďte tři větvičky čerstvého rozmarýnu.

3. Rozmarýn nechte ve vodě louhovat 24 hodin.

4. Rozmarýnovou vodu poté sceďte a na závěr do ní přidejte jednu lžíci vinného octa.

Takto připravený domácí repelent z čerstvého rozmarýnu přelijte do rozprašovače. Tímto repelentem se postříkejte vždy, když půjdete do přírody. Velkým benefitem je, že jej můžete použít také na své čtyřnohé miláčky.

Autor:
Publikováno: 30. 7. 2019 14:00 Nahlásit obsah