Proč nespat s mobilem u hlavy: Zaděláváte si hned na několik problémů
Většina z nás má i v noci mobilní telefon těsně ve své blízkosti. A to hned z několika důvodů. Na mobilu máme nastavený budík na ráno. Anebo zkrátka chceme mít telefon po ruce, aby nám neunikla žádná zpráva nebo novinka na sociálních sítích. Poznáváte se v tom také? V tom případě si tímto návykem nevědomky škodíte. Jakým způsobem?
Narušujete svůj spánkový cyklus
Brouzdáte těsně před spaním na mobilním telefonu a pak si tento přístroj položíte hned vedle sebe na noční stolek? Tím, že se večer vystavujete modrému světlu mobilního displeje, zbytečně narušujete svůj spánkový cyklus.
Toto modré světlo konkrétně rozrušuje vaše vnitřní hodiny tím, že před spaním zbržďuje přirozené uvolňování hormonu spánku melatoninu. Ráno se tak probudíte omámení nebo s pocitem, že jste se špatně a nedostatečně vyspali. Jak nejlépe potlačit účinky modrého světla? Alespoň hodinu před spaním se nedívejte do mobilního telefonu a tento přístroj mějte i v noci položený v jiném místnosti, aby vás nelákalo se do něj stále dívat.
Hazardujete s možným vznikem požáru
Spát s mobilem vedle sebe nebo mít mobil pod polštářem si oblíbili zejména mladí lidé. Jak dokazuje případ, který se stal v americkém Texasu, není to zrovna nejlepší nápad. Třináctiletá dívka si před spaním dala svůj mobilní telefon Samsung Galaxy S4 rovnou pod polštář, aby jej měla stále po ruce. Tento přístroj se ovšem pod polštářem přehřál a vznítila se jeho baterie. Ve výsledku mobil propálil prostěradlo i matraci. Teenagerka si však této nehody všimla včas, a tak naštěstí nedošlo k nejhoršímu.
Vystavujete své tělo radiofrekvenčnímu záření
Proč dále nespat s mobilem u hlavy? Spousta lidí vám odpoví, že radiofrekvenční záření z mobilních telefonů způsobuje bolesti hlavy, ale také rakovinu. Do současné doby však neexistuje dostatek definitivních vědeckých důkazů, které by tuto skutečnost opravdu potvrdily.
Jak se vyhnout škodlivému účinku mobilního telefonu
Naučte se večer nechávat mobilní telefon v jiné místnosti, než ve které spíte. Pokud však máte na mobilu nastavený budík a potřebujete, aby vás ráno vzbudil, mějte jej alespoň 1,5 metru od sebe. Bonusem bude, že když vám ráno zazvoní na mobilním telefonu budík, nebudete jej moci odložit pouhým jedním stisknutím.
Je pravděpodobné, že sami na sobě nezpozorujete příliš velký rozdíl, když přestanete spát s mobilem u hlavy. Pokud se ovšem zbavíte tohoto návyku a během spánku budete mít mobilní telefon v jiné místnosti nebo alespoň 1,5 metru od sebe, budete snadněji usínat, nebudete se v noci tak často probouzet a mnohem kvalitněji se vyspíte.
Zdroj: Makeuseof.com, Fda.gov, Dailymail.co.uk