Alergie na jahody se projevuje nejen vyrážkou. Alergická reakce může být velmi nebezpečná

Alergie na jahody se projevuje nejen vyrážkou. Alergická reakce může být velmi nebezpečná Zdroj: Shutterstock

Kdo by nemiloval jahody? Někteří lidé si však musejí na tyto červené sladké plody nechat zajít chuť. A to v případě, jestliže trpí alergií na jahody. K této alergii přitom neinklinují pouze děti, může se u vás objevit v jakémkoliv věku. Jak se alergie na jahody projevuje a které látky ji způsobují?

Za alergii na jahody mohou obsažené organické kyseliny

Nastává sezona čerstvých a voňavých jahod. Ovšem ne pro alergiky, pro které jsou jahody zapovězené. Proč ovšem alergie na jahody vzniká? Na svědomí ji mají organické kyseliny obsažené v tomto ovoci. Jde zejména o kyselinu citronovou, jablečnou, šťavelovou, salicylovou a chininovou, které mimo jiné ovlivňují jedinečnou chuť a vůni jahod.

Zajímá vás, které další druhy ovoce často vyvolávají alergickou reakci? Jde o citrusy, třešně, kiwi, rybíz, angrešt, ostružiny, maliny, broskve, nektarinky, ananas, jablka nebo hrušky. Naopak pouze výjimečně mohou alergickou reakci způsobit borůvky nebo hroznové víno.

Alergie na čerstvé jahody trápí nejčastěji děti. Objevit se u vás však může v jakémkoliv věku. Pokud se u vás vyskytla alergická reakce na jahody, znamená to, že máte potravinovou alergii. Potravinové alergie jsou v naší populaci velmi běžné, určitým typem trpí až 9 procent dospělých.

Zdroj: Shutterstock Alergie na jahody má spoustu projevů: Přicházejí ihned nebo s odstupem

Jakým způsobem se alergie na jahody projevuje? Nejčastěji ústním alergickým syndromem, pro který je typické oteklé hrdlo, svědění nebo brnění v ústech, otok jazyka, měkkého patra a rtů a často nevolnost, bolest žaludku a závratě. K alergickým projevům po konzumaci jahod patří také kopřivka nebo svědící pokožka. Mírné až střední projevy alergie na jahody mohou alergici tlumit antihistaminiky, které by měli mít pro případ stále u sebe.

Někteří lidé však mohou mít po konzumaci jahod velmi silnou alergickou reakci v podobě anafylaktického šoku, který je již může ohrozit na životě. Jestliže k tomu dojde, potřebují okamžitou lékařskou pomoc. Mezi příznaky závažné alergické reakce na čerstvé jahody patří otok jazyka, ucpané dýchací cesty, otok hrdla, výrazný pokles krevního tlaku, rychlý puls, závratě či ztráta vědomí.

Tip: Jestliže po konzumaci jahod zaznamenáte, byť slabé alergické příznaky, ihned toto ovoce vyřaďte ze svého jídelníčku. 

Zdroj: Shutterstock Jahody a zkřížená alergie

Alergie na určitou potravinu často přichází v kombinaci s pylovou alergií. Pokud tedy máte alergii na jahody, může vás trápit přímo zkřížená alergie. Potravinová alergie na jahody se totiž mnohdy kříží s alergií na pyly břízy. Z jakého důvodu? V jahodách i pylu břízy je obsažený shodný alergen nazývaný Bet v 1, jehož název je odvozený od latinského názvu břízy (Betulla verucosa).

Jahody patří do čeledi růžovité (Rosaceae). Pokud na ně tedy máte alergii, vyhněte se konzumaci dalších plodů rostlin, které patří právě do této čeledi. Konkrétně jde o jablka, hrušky, broskve, maliny nebo ostružiny.

Zdroj: Healthline.com, Bez-alergie.cz

Autor:
Publikováno: 22. 7. 2021 09:20 Nahlásit obsah