Co dělat a nedělat na Popeleční středu: Neperte prádlo a dejte si kořalku

Co dělat a nedělat na Popeleční středu: Neperte prádlo a dejte si kořalku Zdroj: Shutterstock

Popeleční středou, která v roce 2022 spadá na 2. března, končí masopust a nastává 40denní postní doba, po které přijdou Velikonoce. V tento významný den naši předkové dodržovali spoustu tradic a zvyků. Víte tedy, co dělat a nedělat na Popeleční středu?

Neperte prádlo

Proč byste na Popeleční středu neměli prát prádlo? Lidová pověra říká, že na Popeleční neboli Škaredou středu byste neměli prát prádlo proto, že by zůstalo po celý rok špinavé.

Dejte si po štamprli

Naši předkové si na Popeleční středu dávali také po štamprličce. Kořalkou podle pověry “spláchli popelec”, aby je následně v létě neštípali komáři a další nepříjemný hmyz. Kromě kořalky pili naši předkové na Popeleční středu také svěcenou vodu, která je měla opět po celý následující rok ochránit před dotěrným hmyzem. 

Nešijte

Naši předkové se na Popeleční středu vyhýbali také šití. A to na základě lidové pověry, která praví, že by se slepicím “zašily ďupky”, v důsledku čehož by po celý následující rok nenesly vejce.

Připravte si pučálku

Popeleční středa je počátkem 40denní postní doby před Velikonocemi. Již v tento den si naši předkové připravovali typicky postní jídlo pučálku, která vás rozhodně překvapí svou chutí. Jak si pučálku uvařit? Připravte si předem vyklíčený hrách, který zprudka opečte na rozpáleném másle a který na závěr dochuťte pepřem a solí.

Dopřejte svému tělu 40denní detox

40denní postní dobu zkuste v pozměněné úpravě dodržet i v dnešní době. Dopřejte svému tělu jarní detox. Popeleční středou počínaje, zkuste na 40 dní vyřadit ze svého jídelníčku tučná, smažená, těžká a sladká jídla, také si odepřete alkohol a kofein. Smyslem této jarní detoxikace je celková očista těla a jeho nastartování do nového období.

Zdroj: Jenzeny.cz, Lidovky.cz, Living.iprima.cz, Dotyk.cz

Autor:
Publikováno: 2. 3. 2022 11:29 Nahlásit obsah