Velký pátek: Pověry a tradice spojené s tímto dnem
K Velkému pátku se váže spousta lidových pověr a tradic, které vycházejí z toho, že se jedná o den ukřižování Ježíše Krista a o den symbolického držení smutku. Co se tedy nesmí na Velký pátek dělat, a co je naopak povoleno?
Co se nesmí dělat na Velký pátek
Pro křesťany je Velký pátek dnem, kdy se neslaví mše svatá a nejsou také povoleny pohřby. K tomuto významnému dni se váže také řada lidových pověr a tradic, které však nejsou součástí křesťanství. Naši předkové totiž Velký pátek spojovali i s magickými silami, a tak věřili tomu, že se v tento den kouzel a čar nesmí dělat následující činnosti:
✔ Půjčovat a darovat, protože půjčená věc by mohla být očarována. Rovněž je zakázáno vynášet věci z domu či přijímat dary.
✔ Hýbat se zemí - pracovat na zahradě, rýt, okopávat.
✔ Vykonávat domácí práce - zametat, vysávat, vytírat.
✔ Prát, protože by prádlo bylo namáčeno do Kristovy krve.
✔ Péct.
Pořekadlo na Velký pátek, které dodržovali naši předkové
„Na Velký pátek nepohneš zemí, nezatopíš do východu slunce, neupečeš, nevypereš a nevybělíš, nezameteš, nevyneseš z domu, neprodáš, nepůjčíš, nedaruješ a nepřijmeš dar.“
Co se smí na Velký pátek
Zajímá vás, jaké činnosti máte na Velký pátek povolené? Zejména brzké ranní koupele. Naši předkové chodili ještě před svítáním k potůčkům, ve kterých se koupali proto, aby si celý následující rok zajistili pevné zdraví. Podle lidové pověry má totiž tekoucí voda na Velký pátek nadpřirozené vlastnosti.
Na Velký pátek mějte rovněž oči na stopkách. Dle pověry totiž můžete odhalit svou budoucnost. V tento den rozhodně neexistují náhodná setkání. Pokud navíc budete na Velký pátek narážet na jeden a tentýž symbol, něco konkrétního pro vás znamená.
Co se jedlo na Velký pátek
Naši předkové drželi na Velký pátek přísný půst. V tento den jedli postní bramborová, luštěninová nebo zelná jídla. Dávali si také nudle nebo škubánky s mákem, které dle pověry měly zajistit růst obilí a bohatost klasu. V některých rodinách se rovněž připravoval špenát nebo sladké knedlíky se sušeným ovocem. Velmi oblíbené bylo staročeské ušelo z krupice, vajec, skořice a cukru.
Pranostiky na Velký pátek
- Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.
- Na Zelený čtvrtek hrachy zasívej, na Velký pátek se zemí nehýbej.
- Kdo na Velký pátek orá, tomu se chleba nedostává.
- Omrzne-li na Velký pátek stromový květ, ovoce se neurodí.
- Velký pátek deštivý - dělá rok žíznivý.
- Velký pátek vláha - úrodu zmáhá.
- Velikonoční a velkopáteční déšť zřídka přináší žním požehnání.
- Když na Velký pátek hřmí, na poli se urodí.
Zdroj: Wikipedia.org/Velkypatek, Blesk.cz, Magazinplus.cz, Ceskevelikonoce.cz