Potraviny pro zdravou, krásnou a zářící pleť: Odstartujte revoluci ve svém jídelníčku

Potraviny pro zdravou, krásnou a zářící pleť: Odstartujte revoluci ve svém jídelníčku Zdroj: Shutterstock.com

Akné, vyrážka a šupinatá kůže jsou naším nepřítelem číslo jedna. Zakrýváme je make-upem, který ovšem tento problém na chvíli vyřeší, ale nijak nevyléčí. Pokud ve skrytu duše toužíte po zdravé, krásné a zářící pleti, kterou byste nemusela schovávat pod vrstvou make-pu, proveďte revoluci ve svém jídelníčku. Na které potraviny byste se měla zaměřit?

Listová zelenina doslova prozáří vaši pleť

Nezbytnou součástí vašeho denního jídelníčku by se nově měla stát listová zelenina. A to hlávkový salát, rukola nebo špenát. Kromě listové zeleniny konzumujte také brokolici, řeřichu a petrželku. Tato zelená zelenina je doslova nabitá antioxidanty, vitamíny a minerály, které vám úžasně projasní pleť.

Bez ovoce to nejde, konzumujte hlavně tyto plody

  • Banán obsahuje vitaminy A, B a E, které zabraňují předčasnému stárnutí pleti.
  • citrusových plodech, jahodách nebo kiwi najdete obrovské množství vitaminu C. Právě ten brání nadměrnému vzniku vrásek a chrání pokožku před poškozením slunečními paprsky. Díky tomu zachovává pleti její mladistvost.
  • Jablko je skvělé tím, že látky v něm obsažené udržují přirozený tón pleti. Dopřejte si tak alespoň jedno jablko denně.
  • Mango obsahuje antioxidanty a vitamin A. Látky obsažené v tomto tropickém plodu brání předčasnému stárnutí, udržují pružnost pokožky a ovlivňují vznik nových kožních buněk.
  • Lesní plody jako jahody, borůvky, ostružiny a maliny obsahují také obrovské množství antioxidantů, které blahodárně ovlivňují stav pokožky. Brání předčasnému stárnutí a také mají značný podíl na projasnění pleti.

Zdroj: Shutterstock.com

Tyto zdravé tuky ozdraví vaši pleť na jedničku s hvězdičkou

Zařaďte do svého jídelníčku potraviny, které obsahují nenasycené tuky, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Zajistíte tak své pokožce zdravou dávku přírodních olejů. Tyto látky snižují zánět, omezují akné a zamezují šupinatění pokožky i vzniku zarudnutí.

Hladkou, zdravou a zářící pleť získáte hlavně konzumací lososa, tuňáka či pstruha. Dejte se také na vlašské ořechy, lískové ořechy a mandle.

Mrkev vyplaví z vaší pokožky toxiny

Mrkev je nesmírně zdravou zeleninou, která blahodárně působí i na stav pleti. Najdete v ní totiž vysoké množství beta karotenu, vitaminu A a antioxidantů. Mrkev vaši pokožku ochrání před slunečními paprsky. Díky látkám, které obsahuje, udržuje pokožku hedvábně měkkou a hladkou a navíc z ní vyplavuje toxiny.

Vejce vám dodá důležité vitaminy a minerály

Vejce jsou zdrojem skupiny vitaminu B, najdete v nich i zinek, biotin a vitamin A. Díky vitaminům skupiny B bude vaše pleť jemná a hladká bez známek akné. Zinek je důležitý pro pružnost pleti, biotin pleti dodává výživu a zachovává její mladistvost a nakonec vitamin A zabraňuje předčasnému stárnutí.

Avokádo: To nejlepší pro vaši pokožku

Avokádo hraje v péči o pokožku velmi významnou roli. Skvělé jsou například avokádové pleťové masky, avokádo však můžete zařadit i do svého jídelníčku. Z jakého důvodu? Avokádo obsahuje vitamin E, který zpomaluje proces stárnutí pleti. Významně hydratuje pokožku a sjednocuje její tón. Zabraňuje také vzniku vrásek a akné. Tak proč si jej nedopřát každý den, třeba ve formě pomazánky nebo smoothie?

Zdroj: Shutterstock.com

Dejte si denně alespoň dva šálky zeleného čaje

Každý den si dopřejte dva až tři šálky zeleného čaje. Má to jeden podstatný důvod. Zelený čaj je bohatý na antioxidanty, které vyplavují z těla volné radikály. Tyto volné radikály se vytvářejí, když je naše tělo vystaveno slunečním paprskům – tyto látky jsou zodpovědné za předčasné stárnutí kůže. Zeleným čajem můžete bojovat také proti rozvoji akné. Látky v něm obsažené totiž snižují hladinu DTH, což je hormon zodpovědný za produkci akné.

Nezapomínejte, že pitný režim je základ

Jestliže chcete dosáhnout zdravé a zářící pokožky, pitný režim je základ. V průběhu každého dne vypijte alespoň 1,5 litru čisté neperlivé vody. To, že bude vaše tělo hydratované, se odrazí i na stavu vaší pleti. Voda totiž odplavuje škodlivé a jedovaté látky z našeho těla. Když budete pravidelný pitný režim dodržovat opravdu poctivě, tělo se vám odmění přirozeně zářící pletí.

Autor:
Publikováno: 7. 3. 2019 12:00 Nahlásit obsah