Vlašské ořechy a jejich sklizeň: Kdy dozrávají, jak je sklízet, jak očistit a jak sušit
Vlašské ořechy patří k oblíbeným podzimním plodům. A právem. Představují významný zdroj zdravých tuků, vitaminů a minerálů. Máte ořešák královský na zahradě? Potom vás jistě zajímá, kdy jeho plody - vlašské ořechy dozrávají, jakým způsobem je můžete sklízet a jak je nejlépe očistit. Také vám prozradíme, jak si můžete vlašské ořechy nasušit na zimu.
Kdy dozrávají vlašské ořechy? V průběhu září a října
Než se pustíte do sklizně vlašských ořechů, je dobré vědět, kdy tyto plody dozrávají. Záleží na samotné odrůdě ořešáku královského. V zásadě platí, že vlašské ořechy jsou zralé v průběhu měsíců září a října.
Jak poznáte, že je vlašský ořech zralý? Jeho zelené oplodí tmavne, přirozeně puká a zralý ořech z něj sám snadno vypadne. Když následně rozbijete skořápku, vlašský ořech je bílý, křupavý a příjemné nasládlý. Abyste si na čerstvém ořechu mohli pochutnat, musíte z něj stáhnout žlutou slupku, která má nahořklou chuť.
Jak sklízet vlašské ořechy: Nechte je samovolně popadat
Vlašské ořechy sklízejte výhradně tehdy, když jsou zcela zralé. Nejlepší je, když vlašské ořechy necháte z ořešáku královského samovolně popadat. Popadané ořechy přitom sbírejte průběžně pod stromem. Díky tomuto postupu budete mít stoprocentní jistotu, že sklízíte zralé plody.
I když vlašské ořechy samovolně padají, jejich sklizeň můžete také uspíšit. A to třesením stromem a jeho jednotlivými větvemi nebo tzv. srážením.
Jak očistit vlašské ořechy? Oplodí musí pryč
Sklizené zralé vlašské ořechy následně důkladně očistěte. Natáhněte si na ruce rukavice a z ořechů odstraňte zbytky zeleného oplodí. Poté vlašské ořechy v jedné tenké vrstvě rozložte do přepravek nebo na velká síta a sušte na slunci.
Má na sobě vlašský ořech, který jste sklidili, stále černou slupku? Vyhoďte jej, neboť je nepoužitelný. Za černé oplodí může choroba zvaná černá skvrnitost ořešáku (Ophiognomonia leptostyla).
Jak správně sušit vlašské ořechy: V troubě i sušičce
Vlašské ořechy jsou náchylné na plíseň, proto je potřeba je důkladně usušit. Na sluníčku a případně doma v teplé a suché místnosti mějte vlašské ořechy po sklizni rozložené v tenkých vrstvách alespoň jeden měsíc.
S dosušením vlašských ořechů vám následně pomůže trouba nebo sušička. Vlašské ořechy sušte v troubě či sušičce maximálně na 25 stupňů Celsia po dobu 6 hodin. V případě trouby mějte ještě pootevřená dvířka.
Jak skladovat vlašské ořechy: Na suchém a tmavém místě
Dobře usušené nevyloupané vlašské ořechy skladujte v dřevěných bedýnkách nebo prodyšných síťovaných pytlech, které zavěste nad zem. Tímto způsobem mějte uskladněné vlašské ořechy na suchém a tmavém místě, například v komoře.
Zdroj: iZahradkar.cz, Nasezahrada.cz