Na pražské náplavce byla v sobotu 24. října hlava na hlavě. Přes epidemiologickou situaci se zde konaly farmářské trhy, na které zamířily stovky lidí

Na pražské náplavce byla v sobotu 24. října hlava na hlavě. Přes epidemiologickou situaci se zde konaly farmářské trhy, na které zamířily stovky lidí Zdroj: Twitter.com

V pátek 23. října přibylo v Česku 15 252 nových případů koronaviru, což je bohužel dosavadní rekord. Navzdory nejvyššímu počtu pozitivních případů covidu-19 se v sobotu 24. října konaly na pražské náplavce farmářské trhy. Nakoupit si čerstvé suroviny od farmářů si přitom nenechaly ujít davy lidí.

Konání trhů na náplavce pražský magistrát nedoporučil

Na farmářských trzích, které se v sobotu 24. října pořádaly v době od 8 do 14 hodin v Praze na Rašínově nábřeží, byla navzdory nepříznivé epidemiologické situaci hlava na hlavě. Ačkoli pražský magistrát a jeho firma Trade centre Praha (TCP) spravující pražské náplavky doporučily provozovateli farmářských trhů, aby je zrušil, nestalo se tak.

Podle vyjádření pořadatelského spolku Archetyp lidé na náplavce během pořádání farmářských trhů dodržovali hygienická opatření i rozestupy. Fotografie pořízené přímo v místě konání, které momentálně zaplavily české sociální sítě, však říkají něco jiného. 

Zdroj: Twitter.com Pořadatel tvrdí, že se lidé chovali disciplinovaně

Na pražské náplavce byly během konání farmářských trhů davy lidí. Podle odhadů šlo o stovky lidí, kteří si chtěli nakoupit kvalitní potraviny a výrobky od farmářů a prodejců. Jak pro ČTK uvedl předseda pořadatelského spolku Archetyp Jiří Sedláček, navštěvníci trhů se chovali velmi disciplinovaně.

“Náš spolek zajistil nadstandradní opatření a najal dvanáct lidí, kterí dohlíželi na nošení roušek a dodržování rozestupů. Také jsme požádali městskou policii o posílení hlídek,” uvedl Jiří Sedláček s tím, že nedokáže říci, zda sobotní farmářské trhy na pražské náplavce budou pokračovat i v dalších týdnech. 

Zdroj: Twitter.com Dle aktuálních vládních nařízení se mohou farmářské trhy konat dále

V rámci nouzového stavu, který si vytyčil za cíl zpomalit šíření nového koronaviru, se česká vláda až do 3. listopadu rozhodla o uzavření některých maloobchodů. Dle současných vládních nařízení však mohou farmářské trhy na území Česka fungovat dál. 

Návštěvníci trhů musí dodržovat přísná preventivní opatření. Jde nejen o nošení ochrany úst a nosu a používání dezinfekce, ale také o nákup ve dvou, dodržování dvoumetrových rozestupů nebo zákaz shlukování.

Autor:
Publikováno: 26. 10. 2020 10:54 Nahlásit obsah