Jídelníček během menstruace: Která jídla zhoršují menstruační bolest, a která vám naopak uleví

Jídelníček během menstruace: Která jídla zhoršují menstruační bolest, a která vám naopak uleví Zdroj: Shutterstock.com

Menstruačním bolestem se každý měsíc nevyhne snad žádná žena. Abyste tímto období prošla v co největší pohodě, měla byste si dát pozor na to, co jíte. Některá jídla totiž menstruační bolest ještě zhoršují. Jiná vám mohou naopak od bolestí příjemně ulevit.

Menstruační problémy mohou být odrazem vašeho jídelníčku

Když máte menstruaci, měla byste začít pohlížet na svůj jídelníček zcela jinak. A to zvlášť, pokud pravidelně trpíte na menstruační problémy v podobě křečí a bodavých bolestí, nadměrného zavodnění, nevolnosti, únavy či bolesti hlavy. Tyto problémy nemusí být pouze hormonálního původu, mohou být také odrazem vašeho jídelníčku.

Některé potraviny totiž menstruační obtíže ještě zhoršují. Jiné však vašemu tělu dodají potřebné minerály, vitamíny a další blahodárně působící látky, díky kterým se vám prokazatelně uleví. Co byste tedy měla během menstruace jíst, a čemu se naopak vyhnout obloukem?

Potraviny, které zhoršují průběh menstruace

Menstruační křeče a bolesti, nevolnosti, únava či bolesti hlavy. Tyto nepříjemné stavy zažívá během svého období snad každá z nás. Pokud nechcete v průběhu menstruace tolik trpět, zaměřte se na svůj jídelníček a vyřaďte z něj následující potraviny, které vám mohou ještě přitížit.

Zdroj: Shutterstock.com

1. Sůl

Konzumace velmi slaných jídel a polotovarů nebo nadměrné solení vede k tomu, že vaše tělo zadržuje více vody. Abyste se během menstruace cítila méně oteklá, vyhněte se právě těmto jídlům.

2. Cukr a sladkosti

Během menstruace většina z nás sahá po sladkostech, abychom si zlepšily náladu. Nadměrná konzumace cukrů a sladkostí však má v tomto období zcela opačný efekt. Když sníme čokoládovou tyčinku, následuje rychlý nárůst energie a poté její velmi prudký pád. Právě tato skutečnost vám během menstruace může ještě zhoršit náladu. Kromě náladovosti pak můžete mít sklon i k úzkostným až depresivním stavům.

3. Káva a kofeinové nápoje

Také kofein, obsažený v kávě a dalších kofeinových nápojích, má na svědomí zadržování vody v těle, což je v době menstruace ještě viditelnější. Z jakých dalších důvodů byste se měla během menstruace kávě ještě vyhnout? Může způsobovat také bolesti hlavy či zažívací potíže.

Zdroj: Shutterstock.com 4. Alkohol

Jak během menstruace, tak mimo ni mají alkoholické nápoje velmi nepříznivé účinky na ženské tělo. Zvlášť, když máte své dny, alkohol vás může viditelněji zavodnit, způsobit nepříjemné bolesti hlavy, ovšem podpořit i nadměrnou únavou a žaludeční nevolnost.

5. Příliš kořeněná jídla

Pokud jste běžně citlivá na velmi kořeněná jídla nebo je vůbec nejste zvyklá jíst, zvlášť v době menstruace se jim zcela vyhněte. V opačném případě se budete potýkat s velmi nepříjemnými nevolnostmi.

6. Červené maso

Když máte své dny, vaše tělo produkuje prostaglandiny. Jedná se o látky, které se podílejí na děložní kontrakci a odluce děložní výstelky pryč z vašeho těla. Vysoká hladina prostaglandinů ovšem způsobuje velmi bolestivé menstruační křeče.

Z toho důvodu se během menstruace zcela vyhněte konzumaci červeného masa. I když obsahuje pro vás tolik důležité železo, najdete v něm také právě vysoký podíl prostaglandinů. Konzumací červeného masa byste tak naopak podpořila bolestivé menstruační stavy.

Zdroj: Shutterstock.com Potraviny a nápoje, které vám uleví od menstruačních problémů

Jestliže se chcete naopak během svých dnů cítit lépe, zařaďte do svého denního jídelníčku tyto potraviny a nápoje.

  • Dostatečné množství čisté neperlivé vody – Předejdete zadržování vody v těle, dehydrataci, nadýmání i bolestem hlavy.
  • Ovoce – Díky ovoci snížíte svou chuť na sladké.
  • Listová zelenina – Prostřednictvím listové zeleniny, která obsahuje vysoké množství železa i hořčíku, se zbavíte únavy, bolesti i případných závratí.
  • Zázvor – Hrnek zázvorového čaje vám pomůže od menstruačních bolestí a křečí.
  • Mátový čaj – Zmírňuje menstruační bolesti a křeče, uleví vám od nevolnosti.
  • Bílé maso – Obsahuje bílkoviny a železo, které vaše tělo potřebuje zvlášť v období menstruace. Bílkoviny a železo najdete také v luštěninách, které by měly být rovněž pevnou součástí vašeho menstruačního jídelníčku.
  • Ryby – Jsou bohatým zdrojem bílkovin, železa a omega-3 mastných kyselin. Dle vědeckých studií právě omega-3 mastné kyseliny oslabují intenzitu menstruačních bolestí a také snižují výskyt úzkostných a depresivních stavů. Tyto zdraví prospěšné látky najdete také ve semínkách a ořeších, které byste si měla v průběhu menstruace dopřávat každý den.
Autor:
Publikováno: 9. 12. 2019 09:39 Nahlásit obsah