Zalévání rajčat má několik pravidel. Jejich dodržením si zajistíte bohatou úrodu

Zalévání rajčat má několik pravidel. Jejich dodržením si zajistíte bohatou úrodu Zdroj: Shutterstock

Pěstování rajčat není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Jestliže si chcete za několik měsíců pochutnávat na šťavnatých, rudě červených rajských jablíčkách, při pěstování této oblíbené zeleniny byste měli dodržovat několik základních pravidel. Ta se týkají i samotného zalévání rajčat. Na která pravidla tedy myslet?

Rajčata zalévejte u kořene, nikoliv shora

Jaké je základní pravidlo zalévání rajčat, které by měl dodržovat každý pěstitel? Zálivku dávejte rostlině výhradně ke kořenům. Rajčata nikdy nezalévejte shora, při tomto způsobu zálivky totiž hrozí namočení listů. A právě vlhkost na listech podporuje, že bude rostlina náchylnější k rozvoji plísní. To je něco, co jako pěstitelé rajčat rozhodně nechcete.

Zdroj: Shutterstock Přistupte k hluboké zálivce rajčat, aby se půda nasytila

Není podstatné pouze kde, ale i jak rajčata zalévat. Rostlinám dopřejte vždy vydatnou zálivku ke kořenům, nestačí jim pouze lehké postříkání vodou. Vydatná zálivka podporuje hlubší, lépe vyvinutý kořenový systém. Rostlina rajčete tak bude odolnější vůči suchu. Rajčata přitom zalévejte ke kořenům nejlépe konví nebo zahradní hadicí. 

Rajčata zalévejte ideálně ráno

Jaká je nejlepší doba pro zalévání rajčat? K zálivce rajčat přistupte hned ráno. Jestliže se náhodou voda dostane na listy rostliny, v průběhu dne se z nich stihne odpařit. Rozhodně se však vyvarujte zalévání rajčat v poledne, pro rostlinu by to byl teplotní šok.

K zálivce použijte odstátou vodu

Při zalévání rajčat velmi záleží také na vodě, kterou použijete. Ideální je zalévat rajčata odstátou vodou, která se co nejvíce blíží aktuální teplotě vzduchu. Díky tomu tak rostlinu zbytečně nevystavíte teplotnímu šoku. Rozhodně se vyhněte zalévání rajčat studenou vodou.

Zdroj: Shutterstock Jak často zalévat rajčata? Podle potřeby

Rozhodně neplatí pravidlo, že rajčatům byste měli dopřát vydatnou zálivku každý den. Rajčata zalévejte podle potřeby. Frekvenci zalévání zvyšte v případě teplého a suchého počasí, při vlhkém počasí zálivku omezte. Dejte si pozor na to, abyste rajčata zbytečně nepřelili, což poznáte podle bláta u kořenů. Tímto přístupem byste poškodili kořenový systém rostliny a rajčata by mohla uhynout.

Kolem rajčat vytrhejte plevel a rostlinu obsypte mulčem

Jak zabránit rychlému odpařování vody po zálivce? Mulčujte. Rostlinu rajčete kolem dokola obsypte třícentimetrovou vrstvou posekané trávy bez plevele nebo vrstvou slámy. Kolem rajčat rovněž vytrhejte plevel, který s nimi soutěží o vodu.

Zdroj: Savvygardening.com, Gardeningknowhow.com
Autor:
Publikováno: 18. 5. 2022 11:30 Nahlásit obsah