Bolest v podbřišku na levé a pravé straně: Co která bolest znamená?

Bolest v podbřišku na levé a pravé straně: Co která bolest znamená? Zdroj: Shutterstock.com

Bolestí v podbřišku muži trpí jenom málokdy. Naopak ženy ji důvěrně znají, protože je provází prakticky celým životem. Bolest v podbřišku ale neznačí jenom menstruaci. Ať už máte bolesti na pravé, nebo levé straně podbřišku, může to signalizovat mnohem vážnější onemocnění. Příčiny těchto bolestivých stavů jsou různé, ale neměla byste je podceňovat.

Za bolest v podbřišku může nejčastěji menstruace nebo ovulace

Menstruační cyklus je neúprosný. V souvislosti s ním zažila bolest v podbřišku několikrát v životě každá žena. Nejčastější příčinou je bolestivá menstruace, pro spoustu žen je utrpením i samotná ovulace. Tyto bolesti mají různou intenzitu, u některých z nás jsou nárazové, ovšem řada žen je prožívá měsíc co měsíc.

Zdroj: Shutterstock.com

Zaměřte se na to, kde vás to bolí

Menstruační bolesti či bolestivá ovulace jsou přirozenými součástmi života ženy. Můžete je zmírnit třeba vhodnými bylinkami, a to například pravidelným popíjením kontryhelového čaje. Zpozornět byste naopak měla, když se u vás objeví atypické bolesti, které jsou na míle vzdálené menstruačním či ovulačním bolestem.

Pozorně se zaměřte na to, kde vás to bolí. Podle toho můžete odhadnout váš zdravotní problém. V každém případě ihned zajeďte za svým lékařem, na chirurgickou ambulanci nebo na pohotovost, protože tyto bolesti v podbřišku byste v žádném případě neměla podceňovat.

Bolest v podbřišku na pravé straně

Bolest v podbřišku na pravé straně je charakteristická zejména pro zánět slepého střeva. Pokud je vám špatně, zvracíte a máte křeče v břiše a jestli vám tuto bolest zhoršují pohyby a chůze, máte opravdu slepák.

Příčiny bolesti na pravé straně podbřišku však mohou být opravdu různé. Mohou za ně i tyto zdravotní problémy nebo komplikace:

  • Máte-li problémy s vyprazdňováním, trpíte pravděpodobně zácpou.
  • Zamyslete se nad tím, zda jste v poslední době nosila něco těžkého. Za bolestmi na pravé straně totiž stojí i nadměrná fyzická zátěž.
  • Lékaři vám diagnostikovali Crohnovu nemoc. Bolesti v pravém podbřišku totiž patří mezi klasické projevy této nemoci.

Zdroj: Shutterstock.com

Bolest v podbřišku na levé straně

Levá strana podbřišku a břicha je spojena s ledvinami. Jestli vás zastihla neobvyklá, bodavá a velmi intenzivní bolest právě v těchto místech, může to značit vážné zdravotní problémy. A to především zánět ledvin nebo ledvinovou koliku způsobenou ledvinovými kameny.

V každém případě na nic nečekejte a ihned zajděte za lékařem, který určí přesnou příčinu problému. Jestliže není bolest v levém podbřišku tak intenzivní, její příčinou mohou být také zažívací problémy nebo právě menstruace.

Bolesti podbřišku nikdy nezanedbávejte ani nepřehlížejte. Pokud se objeví, vždy zajděte za svým lékařem, který odhalí příčinu bolestí a navrhne potřebnou léčbu.

Autor:
Publikováno: 7. 3. 2019 10:00 Nahlásit obsah