Beyza Mokka je velká bojovnice. Meningokok ji připravil o ruce a nohy, snaží se ale žít na 100 procent dál

Beyza Mokka je velká bojovnice. Meningokok ji připravil o ruce a nohy, snaží se ale žít na 100 procent dál Zdroj: Instagram.com @beyza.mokkaa

Život bývá nevyzpytatelný. I když si myslíme, že se máme opravdu dobře, někdy se můžou karty zcela obrátit. Své o tom může vyprávět 22letá Beyza Mokka z Německa. Až do začátku roku 2019 si žila naprosto bezstarostně. Náhle ji však postihla těžká meningokoková infekce. Aby Beyzu lékaři vůbec zachránili, museli jí amputovat všechny čtyři končetiny.

V případě meningokokové meningitidy hrajete o minuty

Meningokoková meningitida patří k nejtěžším infekčním onemocněním, které kdy mohou člověka postihnout. Tato infekce je smrtelná až pro 12 procent nemocných. Spousta lidí, kteří tuto nemoc prodělají a přežijí, si však nese trvalá postižení. A to ve formě poškození mozku, hluchoty, obrny končetin nebo epilepsie.

V případě, že vás postihne meningokoková meningitida, hrajete o minuty. K trvalému poškození lidského těla totiž může dojít do několika hodin od prvotních příznaků. Že máte meningitidu přitom zpočátku nemusíte vůbec poznat. Počáteční stav tohoto onemocnění spousta lidí mylně považuje za obyčejnou virózu spojenou s rýmou, nevolností či nechutenstvím.

Beyza přišla o všechny končetiny. Je ale ráda, že vůbec žije

Co vše meningokoková meningitida dokáže, na vlastní kůži zakusila Beyza Mokka z Německa, která tuto nemoc prodělala ve svých 21 letech. “V loňském roce jsem si prošla peklem. Mé tělo bojovalo s meningokokovou infekcí a celkovou sepsí. Mám za sebou tři srdeční infarkty, srdeční zástavu, selhání několika důležitých orgánů a čtyřnásobnou amputaci,” vypsala se na svém Instagramu Beyza o tom, co prožila v roce 2019.

Tato krásná dívka s tureckými kořeny je už jiná než dřív. Při záchraně jejího života ohroženého meningokokovou meningitidou šlo doslova o sekundy. V důsledku jejího vážného stavu se proto lékaři rozhodli, že jí amputují jak obě ruce, tak obě nohy.

“Nevěděla jsem, co se se mnou děje. Byla jsem v umělém spánku. Když jsem se probudila, byl to pro mě samozřejmě velký šok, že jsem bez končetin. Jsem ovšem ráda za to, že vůbec žiju,” popsala Beyza. 

Krásná dívka se snaží bojovat a nikdy se nevzdat

Srovnat se s tím, že má amputované ruce i nohy, bylo a je pro Beyzu velmi těžké. Velkou oporou jsou pro ni rodina a přátelé, které má kolem sebe. Tato krásná dívka se naučila znovu žít díky bionickým rukám a protézám dolních končetin. Meningokok se však podepsal na jejím zdravotním stavu i jinak. Jelikož jí špatně fungují ledviny, musí pravidelně chodit na dialýzu.

Beyza Mokka se však nevzdává a chce svůj život žít plnohodnotně dál. “Pokud vás ani nemoc nezlomí, tak to nedokáže ani cokoliv dalšího na světě. Snažím se bojovat a nikdy se nevzdat,” říká mladá bojovnice, která momentálně čelí velmi těžké životní zkoušce.
Autor:
Publikováno: 16. 6. 2020 11:23 Nahlásit obsah