Svátek všech svatých 1. listopadu: Lidové tradice a pranostiky

Svátek všech svatých 1. listopadu: Lidové tradice a pranostiky Zdroj: Shutterstock

Na 1. listopad připadá Svátek Všech svatých neboli Slavnostnost Všech svatých. Tento den je významný pro všechny křesťany, kteří oslavují všechny svaté. A to nejen ty, kteří byli oficiálně kanonizováni. Ke Svátku Všech svatých se vztahuje také několik lidových tradic a pranostik. O které se jedná?

Po Svátku Všech svatých 1. listopadu následují Dušičky

Svátek Všech svatých, který si každým rokem připomínáme 1. listopadu, vzpomíná na všechny svaté. A to jak na ty, kteří byli oficiálně blahořečeni, věnován je rovněž neznámým křesťanským svatým a mučedníkům.

Na Svátek Všech svatých 1. listopadu v Česku navazují 2. listopadu Dušičky neboli Památka zesnulých. Právě na Dušičky lidé vzpomínají na své blízké zemřelé a navštěvují hřbitovy, kde pokládají věnce a květiny a zapalují svíčky.

Zdroj: Shutterstock Oblíbená tradice během Svátku Všech svatých: Pečení kostí svatých

V tuzemsku se ke Svátku Všech svatých váže krásná lidová tradice, která je v mnoha českých domácnostech oblíbená i v současnosti. Jde o pečení tradičního pečiva, které má název “kosti svatých”. 

Tradiční pochoutka kosti svatých jsou speciálním sladkým kynutým pečivem, které se nejčastěji peče ve tvaru kostí či zkřížených hnátů. Kosti svatých můžete připravit v nejjednodušší podobě a jíst jej následně suché nebo nahoře pomazané marmeládou. Kosti svatých vám budou chutnat doplněné o sušené ovoce, kandované ovoce, mák nebo povidla.

Zdroj: Shutterstock Svátek Všech svatých a lidové pranostiky

Ke Svátku Všech svatých 1. listopadu se vztahuje také několik lidových pranostik. Tyto pranostiky nejčastěji mluví o počasí, úrodě a zemědělských pracích. Kterými z nich se můžete řídit i v současnosti?

Když o Všech svatých zima nemá moci, tak o svatém Martině (11. 11.) o půlnoci.

Kolem Všech svatých slunce uroní ještě malou slzu babího léta.

Když na Vše svaté padá mlha, bude do Adventu bez sněhu.

Zdroj: Cs.wikipedia.org, Vira.cz, Magazin.recepty.cz
Autor:
Publikováno: 30. 10. 2023 14:07 Nahlásit obsah