Kategorie Lidové pranostiky

Článek
Svátek všech svatých 1. listopadu: Lidové tradice a pranostiky
Svátek všech svatých 1. listopadu: Lidové tradice a pranostiky Na 1. listopad připadá Svátek Všech svatých neboli Slavnostnost Všech svatých. Tento den je významný pro všechny křesťany, kteří oslavují všechny svaté. A to nejen ty, kteří byli oficiálně kanonizováni. Ke Svátku Všech svatých se vztahuje také několik lidových tradic a pranostik. O které se jedná?
Článek
Únorové pranostiky aneb Proč se říká “Únor bílý, pole sílí”?
Únorové pranostiky aneb Proč se říká “Únor bílý, pole sílí”? Únor je nejkratším měsícem v roce, přesto se k němu váže spousta lidových pranostik. Únorové pranostiky v sobě odrážejí pozorování našich předků, které se týkalo zvláště počasí, úrody a pomalu se probouzející přírody. Jednou z nejznámějších lidových pranostik na měsíc únor je ostatně “Únor bílý, pole sílí”. Víte, co tato pranostika znamená?
Článek
Lidové tradice, zvyky a pranostiky na říjen: Jak tento měsíc prožívali naši předkové?
Lidové tradice, zvyky a pranostiky na říjen: Jak tento měsíc prožívali naši předkové? Naši předkové dodržovali tradice a zvyky v průběhu celého roku a ani měsíc říjen nebyl výjimkou. Čím byl pro ně tento měsíc výjimečný a jakým způsobem jej prožívali? Říjen pro ně znamenal předěl mezi venkovními pracemi a dobou klidu, kdy se začali uchylovat do svých příbytků a čekat na jaro.
Článek
Kdy začíná jaro: Je první jarní den 20. března, nebo 21. března?
Kdy začíná jaro: Je první jarní den 20. března, nebo 21. března? Učili jste se ve škole, že první jarní den spadá na 21. března? V tom případě vás musíme vyvést z omylu. První jarní den 2022 nastal již v neděli 20. března v 16:33. Datum jarní rovnodennosti je totiž pohyblivé a jaro tedy může začít v období od 19. března do 21. března.
Článek
Pranostiky na Hromnice 2. února a na svatého Blažeje 3. února předpoví, jaké bude počasí, úroda a zda budete zdraví
Pranostiky na Hromnice 2. února a na svatého Blažeje 3. února předpoví, jaké bude počasí, úroda a zda budete zdraví Pro naše předky byly Hromnice, které každoročně připadají na 2. února, prvním svátkem jara. K tomuto dni se vztahuje spousta lidových pranostik, které jsou těsně spjaty se zemědělským rokem. Jaké bude jaro a zda bude dobrá úroda vám však napoví také pranostiky, které se vážou ke svátku svatého Blažeje 3. února.
Článek
Zvyky a tradice na svátek Tří králů: Víte, co znamená K+M+B napsané křídou na dveřích?
Zvyky a tradice na svátek Tří králů: Víte, co znamená K+M+B napsané křídou na dveřích? Tři králové, tedy Kašpar, Melichar a Baltazar, mají dle kalendáře tradičně svůj svátek 6. ledna. V tento den naši předkové dodržovali spoustu tradic a zvyků a věštili rovněž budoucnost. Na dveřích domů a chlévů rovněž nesměl chybět nápis K+M+B. Víte, co znamená? Rozhodně se nejedná o počáteční písmena jmen Tří králů.
Článek
Svátek svatého Ondřeje slavíme 30. listopadu. Zvyky a tradice přejí v tento den nevěstám
Svátek svatého Ondřeje slavíme 30. listopadu. Zvyky a tradice přejí v tento den nevěstám Svatý Ondřej, jehož svátek připadá na 30. listopadu, je v lidové tradici označován za patrona nevěst. Vedle Štědrého dne totiž svátek svatého Ondřeje sloužil k lidovému věštění budoucnosti. Zvlášť svobodné dívky se v tento den pokoušely zjistit, kdy a za koho se provdají.
Článek
Svatá Kateřina má svátek 25. listopadu. K tomuto dni se váže spousta lidových tradic i pranostik
Svatá Kateřina má svátek 25. listopadu. K tomuto dni se váže spousta lidových tradic i pranostik Svátek svaté Kateřiny (25. listopad) byl pro naše předky velmi významným dnem. Právě na svatou Kateřinu se konaly poslední taneční zábavy před nadcházejícím adventním obdobím. K 25. listopadu se váže spousta starých zvyků a tradic, ale i pranostik. Pojďte si je s námi připomenout.
Článek
Tradice Dušiček: Památka zesnulých 2. listopadu zahrnuje spoustu zapomenutých zvyků a pověr
Tradice Dušiček: Památka zesnulých 2. listopadu zahrnuje spoustu zapomenutých zvyků a pověr Památku zesnulých neboli Dušičky si každoročně připomínáme 2. listopadový den. Za svými blízkými, kteří už nežijí, chodíme na hřbitov zapálit svíčku, nebo na ně alespoň vzpomínáme doma. Jaký je ale původ Dušiček a jakým způsobem tento den uctívali naši předkové?
(1) Načíst více