Sdílíte na Facebooku či Instagramu víc selfíček, než je zdrávo? Podle psychologů trpíte selfitidou

Sdílíte na Facebooku či Instagramu víc selfíček, než je zdrávo? Podle psychologů trpíte selfitidou Zdroj: Shutterstock.com

Prostřednictvím příspěvků na sociálních sítích můžeme dokonale odhadnout osobnost i psychické rozpoložení druhých lidí. Zatímco druhé pečlivě analyzujeme, naše chování často přehlížíme. A jak jste na tom vy? Pokud sdílíte jedno selfíčko za druhým a jste závislí na pochvale a uznání druhých, už to hraničí s psychickým onemocněním zvaným selfitida.

Selfitida: Psychické onemocnění nového milénia

Se sociálními sítěmi typu Facebook a Instagram a fenoménem focení selfies se v posledních letech objevilo nové psychické onemocnění zvané selfitida. Tento moderní typ psychické poruchy uznala v roce 2014 Americká psychiatrická asociace, od té doby chodí po světě s diagnózou selfitidy na deseti tisíce lidí.

Milujete také focení selfies a jejich následné sdílení na sociálních sítích? Pokud v průběhu dne neustále sledujete, kdo všechno vám dal like a kdo vaši krásu vychválil v komentářích, něco tu už nehraje. Možná, že máte něco do činění se selfitidou. V tomto článku se tomuto psychickému onemocnění podíváme blíže na zoubek.

Zdroj: Shutterstock.com

Jak poznáte, že trpíte selfitidou?

Selfitida je určitá forma obsese. Máte neustále nutkání si za všech okolností pořizovat selfie a poté svá selfíčka zveřejňovat na Facebooku nebo Instagramu. K této posedlosti patří i detailní plánování každého selfie nebo nervozita z toho, že se snímek nepovede.

Potřebu pořizovat si selfie všude a za každých okolností mají podle psychologů hlavně lidé, kteří touží po pozornosti, chybí jim zdravé sebevědomí a bojí se, že budou vyloučeni ze společnosti.

Tři fáze selfitidy: Od tajnůstkaření po nekontrolovatelné focení a sdílení

Když takový člověk snímek sama sebe zveřejní na sociální síti, má za to, že se mu zvýší jeho společenský status. Ve skutečnosti selfitida souvisí s jeho nízkým sebevědomím, náladou, subjektivním pocitem shody, neustálým vyhledáváním pozornosti a sociální soutěží. Toto návykové chování přitom zahrnuje celkem tři fáze.

Zdroj: Shutterstock.com

  • Hraniční fáze – Selfie si pořizujete alespoň třikrát za den, ale necháváte si jej pro sebe.
  • Akutní fáze – Selfie fotíte minimálně třikrát denně, všechny snímky pak nahrajete na sociální síť.
  • Chronická fáze – Trpíte nekontrolovatelnou potřebou fotit sami sebe v průběhu dne. Selfie si pořizujete alespoň šestkrát za den, všechny fotky pak dáváte na Facebook nebo Instagram.

Lidé trpící selfitidou často hazardují se svým životem

Psychologové navíc poukazují na to, že lidé trpící selfitidou pořizují selfíčka i tehdy, kdy se to vůbec nehodí. Často jsou ochotni překročit hranice, které jsou pro běžného člověka posvátné, a hazardovat tak se svým životem. Aby od druhých na sociální síti obdrželi co nejpozitivnější odezvu, pořizují si selfíčka na velmi nebezpečných místech. A není bohužel výjimkou, že někteří z nich při pokusu o jedinečné selfie zemřou.

Autor:
Publikováno: 20. 8. 2019 10:49 Nahlásit obsah