Třetí pondělí v lednu neboli Blue Monday: Podle psychologů jde o nejdepresivnější den v roce

Třetí pondělí v lednu neboli Blue Monday: Podle psychologů jde o nejdepresivnější den v roce Zdroj: Shutterstock.com

S příchodem třetího lednového pondělí tu máme opět nejdepresivnější den v roce. Chmurné pondělí neboli Blue Monday letos připadá na 20. ledna. S tímto termínem poprvé přišel v roce 2005 psycholog Cliff Arnall z univerzity v britském Cardiffu. Podle něj vás během chmurného pondělí rozhodně nečeká nic příjemného.

První chmurné pondělí připadlo na 24. ledna 2005

V roce 2020 je pro obyvatele severní polokoule nejhorším a nejdepresivnějším dnem v roce chmurné pondělí 20. ledna. Termín Blue Monday je zvlášť ve Velké Británii známý už od roku 2005, kdy s ním poprvé přišel psycholog Cliff Arnall. První chmurné pondělí tak tehdy připadlo na 24. ledna 2005.

Zdroj: Shutterstock.com Blue Monday: Vrchol depresivní nálady

Podle psychologa Cliffa Arnalla představuje Blue Monday souhrn toho nejhoršího, co nás může v letošním roce potkat. Jde konkrétně o pondělí, tedy den následující bezprostředně po víkendu. V průběhu třetího lednového pondělí je navíc stále velká zima, pozdě svítá a brzy se stmívá a vánoční svátky a oslavy nového roku jsou už dávno pryč za námi.

Vlivem Vánoc a bujarých oslav se nám vyprázdnila peněženka, s příchodem nového roku musíme platit další účty, což nám mnohdy dělá velké potíže. Navíc už nejsme tak skálopevní ani v plnění svých novoročních předsevzetí. Na některé z nich jsme možná úplně zapomněli. Z těchto důvodů se podle Cliffa Arnalla u většiny lidí po novém roce kumuluje depresivní nálada, tento splín prý vrcholí právě během třetího lednového pondělí.

Zdroj: News.com.au Psycholog Cliff Arnall použil na výpočet Blue Monday vzoreček

Aby Cliff Arnall něčím své tvrzení podložil, vytvořil na výpočet Blue Monday speciální matematický vzorec. Ten obsahuje proměnné, kterými jsou například povánoční zadluženost, počasí, čas, který uplynul od Vánoc, selhání novoročních předsevzetí nebo nedostatek motivace.

Zdroj: Shutterstock.com Marketingový tah? Blue Monday vznikl na zakázku

Teorie psychologa Cliffa Arnalla se v průběhu let zprofanovala do té míry, že mnozí označují Blue Monday jako „britský pátek třináctého“. V médiích se tak často dočtete, jak těchto 24 nejhorších hodin v roce přežít v psychickém i fyzickém zdraví. Abyste se vyhnuli nadměrnému splínu, tento den byste měli intenzivněji trávit s rodinou či nejbližšími přáteli. Náladu vám zvedne také procházka zimní přírodou, oblíbená sportovní aktivita nebo návštěva kina. Rozveselí vás rovněž veselá písnička nebo pozitivně laděný film.

Spousta lidí namítá, že sklon k depresivním náladám je velmi individuální záležitost, která rozhodně nemusí vrcholit právě třetí lednový pátek. Poukazují na to hlavně kritici Blue Monday, kteří upozorňují, že teorii o nejchmurnějším dnu v roce Cliff Arnall ve skutečnosti vymyslel na zakázku pro britskou cestovní kancelář Sky Travels. Právě tato společnost potřebovala, aby se u ní během ledna zvýšil prodej zájezdů. Aby se lidé vyhnuli lednovému splínu, bylo jim tak doporučováno, aby si vyrazili na dovolenou někam do teplých krajů.

Ať už je to jakkoli, spousta pověrčivých lidí na Blue Monday skutečně věří a považuje jej za nejhorší den v roce.

Autor:
Publikováno: 20. 1. 2020 13:34 Nahlásit obsah