Past na slimáky si vyrobte pomocí PET lahve a piva. Plži se spolehlivě lapí

Past na slimáky si vyrobte pomocí PET lahve a piva. Plži se spolehlivě lapí Zdroj: Shutterstock

Chcete letos ochránit sazeničky rostlin, saláty či bylinky před nájezdem slimáků? Těchto nenasytných plžů, kteří na zahradě zlikvidují takřka vše, se můžete zbavit i bez chemie. Připravte si osvědčenou pivní past na slimáky z PET lahve. Slimáků na zahradě se však zbavíte i díky dalším osvědčeným trikům.

Nastražte pivní past na slimáky z PET lahve nebo kelímku od jogurtu

Žádný slimák neodolá chuti a vůni piva. Právě této skutečnosti rok co rok na jaře využívají zahrádkáři, kteří na svých záhoncích nastražují pivní past na přemnožené slimáky neboli plzáky španělské. 

Jak se tato past dělá? Připravte si prázdný kelímek od jogurtu nebo uříznutou spodní část PET lahve, které na záhonku zapusťte do země. Následně do těchto nádob nalijte pivo. Slimáky chuť piva přitáhne, opijí se a v pasti se následně utopí.

Zdroj: Shutterstock Zahrádkáři používají i důmyslnější pivní past

Zkušenější zahrádkáři vyrábějí s pomocí PET lahve a piva ještě důmyslnější past na slimáky. Do zašroubované PET lahve vyříznou tři až čtyři okénka, zapustí ji vodorovně do záhonu a nalijí do ní pivo. V případě této pivní pasti již slimák zaručeně nenajde cestu ven.

Další tipy na past na slimáky: Fungují i psí granule

Plzáky španělské přitahuje nejen pivo. Přemnožené slimáky nalákáte i na přezrálé až zkažené ovoce. Milují také psí nebo kočičí granule. Právě tyto plží lahůdky vložte do nádob zapuštěných v zemi, odkud můžete následně slimáky pohodlně vysbírat.

Zdroj: Shutterstock Postavte slimákům barikádu z pilin nebo lógru

Jakým dalším způsobem zajistíte, aby vám slimáci nezlikvidovali úrodu? Kolem sazeniček rostlin nebo salátů udělejte barikády, které plže španělského zaručeně odradí. Kolem rostlin tak nasypte piliny, jehličí, lógr z kávy, dřevěný popel nebo drcené vaječné skořápky. Aby slimáci na rostliny, které na zahradě pěstujete, skutečně nemohli, vytvořte jim rovněž barikády z dřevěných desek, plechu nebo plastu.

Jak se ještě zbavit slimáků? Vyzkoušejte tyto tipy

✓ V blízkosti záhonků vysaďte aromatické bylinky, které plzákům španělským nevoní. Jde o mátu, tymián, pelyněk, fenykl nebo levanduli.

✓ Slimáky na zahradě den co den sbírejte ručně. 

✓ Každý večer rozložte mezi záhonky několik dřevěných desek. Ráno tyto desky nadzvedněte a můžete pod nimi vysbírat ukryté slimáky.

✓ Začněte na zahradě chovat indické běžce. Pro tento druh kachen jsou slimáci obrovskou pochoutkou.

Zdroj: ireceptar.cz 

Autor:
Publikováno: 19. 4. 2021 13:00 Nahlásit obsah