Jasná – slovenský ledovec drží!

Jasná – slovenský ledovec drží! Zdroj: Tomáš Rucký

Poslední únorový den jsme navštívili lyžařský areál Jasná ležící ve slovenském v regionu Liptov, na kterou si jaro zatím nedošláplo, a zatímco jiná česká a slovenská střediska už musela sezónu z důvodu nedostatku sněhu ukončit, slovenská jednička Jasná se i nadále chlubí takřka plným provozem.

Sníh mimo sjezdovky sem láká i freeridery nebo skialpinisty. V Jasné naštěstí ještě pořád zima vypadá, tak jak má a na sjezdovkách leží v průměru kolem 60 cm sněhu. Momentálně je v provozu 31 sjezdovek z 35, takže mluvíme takřka o plném provozu, kdy nejedoucí sjezdovky nejsou stěžejní, takže i tak tu jezdíte na necelých 50 km vysněžených sjezdovek. Díky tomuto dostatku sněhu plánuje Jasná provoz ještě minimálně do konce dubna.

Zdroj: Tomáš Rucký V těchto teplejších dnech (což se má prý brzy změnit) jsou ty nejlepší lyžařské podmínky samozřejmě hned z brzkého rána, tedy buď musíte být nastoupení na první lano před půl devátou u turniketu nebo také velkou službu v těchto dnech prokáže speciální služba Fresh Track, kdy lyžujete už před oficiální otvíračkou střediska, tedy už od 7:15.

Zdroj: Tomáš Rucký Fresh Track se koná každé úterý, čtvrtek, pátek a sobotu a sraz bývá už v 7 hod před Crystal barem, kde si můžete dát před lyžováním kávu nebo čaj. V 7:15 už vás kabinková lanovka vezme na kopec a do 8:30 lyžujete na vybraných sjezdovkách pouze v omezeném počtu lyžařů, který se však po areálu natolik rozprchne, že máte tratě doslova sami pro sebe.

Zdroj: Tomáš Rucký Na Fresh Track máte k dispozici hned několik sjezdovek, z mých oblíbených například červenou Pretekárskou 1a nebo červenou 11 FIS, což je jediná sjezdovka v Česku a na Slovensku homologovaná i na sjezd. Sjezdovky na Fresh Track se ovšem vybírají podle sněhových podmínek, a tak tentokrát jižní strana k dispozici nebyla, nicméně pokud se z Chopku spustíte na jih v 8:30, stíháte i tyto tratě ještě bez dalších návštěvníků. Já osobně na jihu nedám dopustit na červenou trať č. 35, která svou šířkou a profilem může hravě konkurovat alpským dálnicím. Výhodou této sjezdovky (tedy alespoň pro mě) je možnost využívat pomy Zadné Dereše, takže nemusíte sjíždět až dolů na kabinku, ale můžete nahoře nasekat několik sportovních jízd bez zouvání lyží za sebou.

Zdroj: Tomáš Rucký Fresh Track vyjde na 69 eur a v ceně máte kromě ranní kávy před před Crystal barem také snídani formou opravdu bohatého bufetu v restauraci Rotunda na vrcholu Chopku. Posnídat můžete například vajíčka na všechny způsoby, různé druhy párků, pečiva, šunky, sýry, zeleninu, pomazánky, tresku, cereálie, lívance, dortíčky…a samozřejmě vás tu na snídani naladí i welcome drinkem v podobě prosecca. V ceně Fresh Tracku je také zapůjčení lyží.

Zdroj: Tomáš Rucký Pokud by vám Fresh Track nestačil, můžete si následně za 35 eur dokoupit celodenní skipas a projet se i na dalších sjezdovkách areálu a troufnu si říct, že všechny za jeden den ani neprojezdíte. Kromě hlavních sjezdovek, jako je například červená sjezdovka Petra Vlhová, na které se letos jel i Světový pohár v obřím slalomu a slalomu, se tu dále najdou i takové „poschovávané“ sjezdovky, které ani nejsou moc frekventované. Příkladem je malinko odstrčená červená sjezdovka 1c, která začíná za sněhovou bariérou, a tak její start není moc vidět, a proto o ní každý neví. Díky tomu si ji skoro vždy užijete prázdnou.

Zdroj: Tomáš Rucký I když Jasnou škatulkuji jako ryze sportovní kopec, koneckonců už jen to, že se tu pravidelně koná Světový pohár něco o parametrech sjezdovek vypovídá, najdou se tu i mírné modré sjezdovky například na Lúčkách nebo na Brhlisku pro méně zkušené lyžaře. Na Brhlisku navíc pořád najdete i udržovaný snowpark s několika skoky, jednoduchou crossovou trať pro děti a také pěkně postavený obří slalom.

Zdroj: Tomáš Rucký V plném provozu je rovněž dětský lyžařský park Maxiland na Biele Púti, kde jsou pro děti připravené dva pojízdné pásy a zábavné slalomy z obřích pastelek. Park je vyhrazený pro klienty lyžařské školy, na ceník jejich lekcí se můžete podívat zde.

Zdroj: Tomáš Rucký Sníh ležící v horní části kopce i mimo sjezdovky samozřejmě stále láká k návštěvě také skialpinisty a milovníky freeridu, pro které jsou tu vyznačené oficiální freeridové zóny.

Zdroj: Tomáš Rucký I když jsou momentálně teploty vyšší a sníh začíná měknout dřív, vydrželi jsme lyžovat až do zavíračky. Pochopitelně se odpoledne nějaké muldy vytvořily, nicméně nebyly nijak enormní a vzhledem k okolnostem bych i odpoledne podmínky hodnotila za obstojné. Koneckonců posuďte sami na této fotce, která byla pořízená v 15:30 odpoledne.

Zdroj: Tomáš Rucký Co se týká občerstvení, máme tu v oblibě buď zmíněnou restauraci Rotunda, která pochopitelně nabídne nejlepší výhled, restauraci Von Roll kvůli historickému „lanovkovému“ interiéru a také restauraci Habarku, kde se po obědě můžete „vyložit“ do lehátka a opalovat se. Díky pestré snídani jsme ovšem už nezvládli další porci jídla, tak jsme tentokrát zakončili lyžování drinkem ve stylovém Crystal baru na Biele Púti.

Zdroj: Tomáš Rucký Naším tipem na ubytování je hotel Tři Studničky, který leží jen 10 min od kabinkové lanovky na Biele Púti a svojí dřevěnou stavbou vám dá pocit té pravé horské dovolené. Také pokojíčky jsou tu vybavené v horském stylu a velmi se nám líbilo wellness, kde je možnost jít ze sauny rovnou do řeky, a také venkovní vířivka, ze které můžete při setmění pozorovat hvězdy.

Zdroj: Tomáš Rucký Připomínám, že ceny skipasů v Jasné jsou flexibilní a pohybují se dle vytíženosti střediska a klimatických podmínek. Nejlevněji vás skipas vyjde při zakoupení online dopředu na www.gopass.travel. S gopassem máte slevu i na občerstvení, které si zakoupíte v horských restauracích a barech spadajících pod Jasnou – najdete je zde. 10% slevu pak s gopassem získáte také na ubytování.

Zdroj: Tomáš Rucký

Jasná v kostce:

Vzdálenost z Prahy                                                               cca 6 hod (510 km přes Brno)

Vzdálenost z Brna                                                                 cca 4 hod (309 km)

Celodenní skipas na pokladně                                              69 eur (1750 Kč)

Celodenní skipas online                                                        61 eur (1547 Kč)

Flexibilní ceny skipasů                      www.jasna.sk/cennik/cennik-jasna/cennik-skipasov

Webové stránky střediska                                                      www.jasna.sk

Více o dovolené                                                                    www.visitliptov.sk

Aktuální informace o počasí                                     www.snow.cz/stredisko/235-jasna-chopok

Zdroj: Tomáš Rucký V Jasné jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami a páteřáky KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.

Zdroj: Tomáš Rucký Galerie Jasná – galerie 2024 Jasná – galerie 2024 Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 5. 3. 2024 15:16 Nahlásit obsah