Když uvidíte, že dítě sedí v této pozici, okamžitě ho zastavte. Je k tomu vážný důvod...

Všimli jste si někdy, v jaké pozici sedí vaše děti při hraní? Děti velmi rády používají polohu ve tvaru písmene W. Jde o sed, při kterém zadkem sedí na zemi, kolena jsou od sebe a lýtka jsou vytočené do stran tak, že tvoří pomyslné písmeno W. Tato poloha může být rizikem pro jejich zdraví, správný vývoj a růst...

W-sed není příznivý pro postavení kyčlí, kolen, kotníků, brání rotaci trupu a křížení přes osu těla. Současně v něm roste napětí kloubů a šlach, což může vést až k hypermobilitě. Všechny tyto faktory, včetně snížení přirozené stimulace rovnováhy, zvyšují pravděpodobnost neúspěšného rozvoje pohybových dovedností a grafomotoriky dítěte. Často takto sedí děti, které mají slabé břišní a zádové svaly. Touto polohou si pomáhají k pohodlnému sezení, protože v jiných polohách obtížněji udržují rovnováhou. 

Dalším nevhodným "posedem" je sed na židli, kdy dítě „zahákne“ nohy o nohy židle zboku. Je to v podstatě jiná podoba sedu do tvaru písmene W. Pokud vaše dítě často zaujímá polohu W-sedu, doporučujeme mu v tom aktivně bránit. Zkuste mu nabízet jiné možnosti sedu (sed na patách, sed s rozkročenýma nohama). Zbavování se každodenních stereotypů je „dřina“, která se vašemu potomkovi vrátí v podobě správného motorického vývoje a držení těla.

 

Jaké jsou vaše dojmy, když se díváte na toto video? Rádi bychom to od vás slyšeli, tak nám je napište do komentářů níže. A pokud se vám tento článek líbil, nezapomeňte stisknout tlačítko "To se mi líbí" a SDÍLEJTE to se svými přáteli a příbuznými na Facebooku!

Publikováno: 6. 9. 2022 10:08 Nahlásit obsah