Znaky toxického vztahu. Neprožíváte jej i vy?

Znaky toxického vztahu. Neprožíváte jej i vy? Zdroj: Shutterstock

Bohužel ne každý vztah je doprovázen upřímnou láskou, porozuměním a upřímností. Někdy, ačkoliv to nemusí být na první pohled zřejmé, žijeme v toxickém vztahu dlouhé roky, negativa jsme se naučili přehlížet a sami před sebou si je ani nepřipouštět.

Člověk, který vytváří toxický vztah je nesamostatný a na své polovičce zcela emočně závislý. Tito lidé mnohdy svého partnera či partnerku citově vydírají, chtějí jej kontrolovat a ovládat. Ze začátku může takovýto vztah vypadat dokonale a působit, že se k sobě nesmírně hodíte, avšak po čase se začnou tyto negativní vlastnosti na vašem vztahu projevovat více a více. Jak tedy rozpoznat, že žijete s člověkem, se kterým váš vztah nemá budoucnost, a že vlastně žijete s manipulátorem?

Na první schůzce je dokonalý

Již na prvním rande ve vás tento člověk vyvolal pocit, že jste si snad souzení. Je milý, pozorný a nesmírně laskavý. Avšak po čase se ukáže, že nic z toho není pravda a byla to jen součást jeho hry.

Zidealizujete si ho

Lidé, především ženy, mají často tendenci si svého vyvoleného zidealizovat a přehlížet jeho negativní stránku. Ovšem může to být i naopak, i muži, kteří svou přítelkyni opravdu milují, často přehlíží její nevhodné chování. Popřemýšlejte nad tím, zda není ve vašem vztahu něco, co jen stěží dokážete překousnout, protože právě tato věc může být příčinou vašeho rozchodu.

Zanedbáváte své přátele

Pochopitelně, že na začátku vztahu se každý snaží být se svou milovanou osobou co nejvíce. Pokud ale vašemu partnerovi bude později vadit, že trávite čas se svými kamarádkami, je to už problém. Navíc také nebuďte slepé k tomu, jak vaši polovičku vidí vaši blízcí, protože právě oni na ni pohlížejí zcela objektivně.

Zdroj: Shutterstock

Zanedbáváte své koníčky

Tento bod velmi úzce souvisí s bodem výše. Je to v podstatě velmi podobné, přeci kvůli nové známosti nepřestanete žít život, který jste žily doposud. Nezanedbávejte věci, které děláte rády, raději do nich svého partnera zapojte a ukažte mu, co vás baví a zajímá.

Přehlížíte to, co vám vadí

Ve vztahu je nejhorší mlčení a přehlížení. Vadí vám na vašem partnerovi něco? Řekněte to! Dříve či později vám může tento problém přerůst přes hlavu a může to být jeden z hlavních důvodů vašich každodenních hádek. Když mu ihned řeknete, co se vám nelíbí, má možnost něco změnit anebo vám vysvětlit, proč to tak je. Pokud ale bude ve svém počínání pokračovat bez ohledu na to, jak se cítíte, raději od něj dejte ruce pryč.

Přebíráte jeho názory za své

Mít stejný pohled na svět je zcela něco jiného, než postupně přebírat partnerovi názory a postoje. Jestliže kvůli své polovičce měníte své přesvědčení, politické či jiné názory, není to příliš dobré znamení. Ve vztahu nemusíte se svým partnerem vždy jednohlasně souhlasit, jste osobnost, která má svou vlastní vůli i zkušenosti.

Zdroj: Shutterstock

Žárlíte

Na tom není vůbec nic špatného, jestliže vám váš partner nedává záminky k žárlivosti úmyslně a nepřesvědčuje vás o tom, že je to jen ve vaší hlavě. 

Nevydrží bez vás

Chvilku se svému partnerovi neozýváte a on vás zahrne desítkami zpráv a nepřijatých hovorů? Někomu to může imponovat, avšak je to znamení toho, že žijete s někým, kdo musí mít pořád přehled o tom, co právě děláte, a nenechá vám žádný osobní prostor.

Omlouváte ho

Nechoval se k vám váš partner minulý večer příliš hezky jen proto, že jste se o pár minut zpozdilia, ale vy tohle chování bez rozmyšlení omlouváte? Je to varovný signál toho, že jeho chování se bude jen stupňovat.

Nedokážete říct ne

Když po vás vaše drahá polovička něco chce, vždy se jí snažíte za každou cenu vyhovět? Pokud s rozhodnutím souhlasíte, je to naprosto v pořádku. Ovšem pokud je vám to proti srsti a jen se bojíte svůj názor říct, měla byste popřemýšlet o tom, jestli je to ve skutečnosti opravdu to, co od vztahu chcete.

Autor:
Publikováno: 9. 8. 2021 17:52 Nahlásit obsah