Podběl lékařský obsahuje jedovaté látky. Jako léčivou bylinu jej raději nepoužívejte

Podběl lékařský obsahuje jedovaté látky. Jako léčivou bylinu jej raději nepoužívejte Zdroj: Shutterstock

V příkopech, rumištích nebo na březích řek a potoků brzy z jara vykvétá podběl lékařský. Tato rostlina s jasně žlutými květy bývá tradičně používána jako léčivá bylina proti kašli nebo při onemocnění cest dýchacích. Že je použití podbělu sporné, poukazuje český neurobiolog Omar Šerý, který upozorňuje na jedovaté látky obsažené v této bylině.

Podběl lékařský patřil k oblíbeným léčivým bylinkám našich babiček a prababiček. Předchozí generace žluté kvítky této rostliny nejčastěji používaly k léčbě onemocnění dýchacích cest, na odhlenění, na podporu vykašlávání nebo při léčbě kašle. Podběl se v lidovém bylinkářství užíval samostatně nebo jako součást bylinných čajových směsí. Vnitřní užívání podbělu lékařského se však v současné době nedoporučuje. Z jakého důvodu?

Zdroj: Shutterstock Věděli jste, že z podbělu bylo izolováno asi 175 účinných látek? Patří mezi ně seskviterpeny, triterpenoidy, flavonoidy, fenolické sloučeniny, chromony, alkaloidy a další. Podběl má různé využití v tradiční medicíně. Používá se zejména pro zánětlivé stavy, respirační a infekční nemoci. Výzkumy potvrzují jeho protizánětlivé, neuroprotektivní, antidiabetické a antioxidantní účinky. Přestože rostlina není evidována jako toxická, může poškozovat játra (pyrrolidinové alkaloidy),” upozornil na Twitteru český neurobiolog a biochemik Omar Šerý.

Tento uznávaný vědec dále podotknul, že by čaje z podbělu lékařského kvůli jeho toxicitě pro játra způsobené obsahem pyrrolidinových alkaloidů neměli pít zvláště děti a lidé s jaterními poruchami. Podběl lékařský není rovněž vhodný pro těhotné a kojící ženy.

Zdroj: Shutterstock Pokud se k přírodní léčbě pomocí podbělu lékařského opravdu rozhodnete, užívat byste jej podle Omara Šerého rozhodně neměli déle než několik dnů. Obecně však platí, že byste se měli popíjení podbělového čaje nebo bylinkových směsí s podbělem raději vyhnout.

Zdroj: Twitter.com, Jenzeny.cz
Autor:
Publikováno: 14. 4. 2023 09:23 Nahlásit obsah