Podběl lékařský obsahuje jedovaté látky. Jako léčivou bylinu jej raději nepoužívejte
V příkopech, rumištích nebo na březích řek a potoků brzy z jara vykvétá podběl lékařský. Tato rostlina s jasně žlutými květy bývá tradičně používána jako léčivá bylina proti kašli nebo při onemocnění cest dýchacích. Že je použití podbělu sporné, poukazuje český neurobiolog Omar Šerý, který upozorňuje na jedovaté látky obsažené v této bylině.
Podběl lékařský patřil k oblíbeným léčivým bylinkám našich babiček a prababiček. Předchozí generace žluté kvítky této rostliny nejčastěji používaly k léčbě onemocnění dýchacích cest, na odhlenění, na podporu vykašlávání nebo při léčbě kašle. Podběl se v lidovém bylinkářství užíval samostatně nebo jako součást bylinných čajových směsí. Vnitřní užívání podbělu lékařského se však v současné době nedoporučuje. Z jakého důvodu?
Tento uznávaný vědec dále podotknul, že by čaje z podbělu lékařského kvůli jeho toxicitě pro játra způsobené obsahem pyrrolidinových alkaloidů neměli pít zvláště děti a lidé s jaterními poruchami. Podběl lékařský není rovněž vhodný pro těhotné a kojící ženy.